BThaber Ekler e-devlet Sayı:37 01 OCAK 2013 / 14:22

Üsküdar Belediyesi’ne Uluslararası Ödül

Uluslararası Yerel Yönetimler Platformu We-GO (Word e-Goverment Organization) tarafından belediyecilik konusunda her yıl 5 kategoride düzenlenen yarışmada Üsküdar Belediyesi, Süper Hizmet Sistemi Projesi ile dünya çapında “Üstün e-Devlet Ödülü” aldı.

Kamu yönetimlerinde ileri bilgi teknolojilerini kullanan ve aralarında Barselona, Seul, San Fransisko, Amsterdam, Berlin gibi büyükşehirlerin de yer aldığı 71 üyesi bulunan WeGO, 12-14 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Barselona kentinde bir araya geldi. “Hizmetler”, “Verimlilik”, “Şehir Yönetimi”, “Açık Şehir” ve “Sayısal Uçurum” dallarında düzenlenen yarışma sonunda dereceye giren belediyelere ödülleri düzenlenen törenle teslim edildi. Ana temasını vatandaşa dokunan, onların işlerini kolaylaştıran ve teknolojiyi vatandaşın kullanımı esaslı uygulamalar oluşturan yarışmaya 200’den fazla proje katıldı. Yapılan eleme sonrası 67 projenin değerlendirmeye alındığı yarışma sonunda Üsküdar Belediyesi, “Verimlilik” kategorisinde Süper Hizmet Sistemi Projesi ile birinciliği kazandı. Yerel yönetimler uygulamalarındaki başarıları nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 1100 proje arasından seçilerek yarışmaya yönlendirilen Üsküdar Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen ödülünü, Barselona Belediye Başkanı Xavier Trias ve halen dönem başkanlığını yapan Seul Belediye Başkanı Park Won-Soon’un elinden aldı. Ödül töreninde Türkiye’nin Barselona Başkonsolosu Haldun Koç da yer aldı. Yarışma süresince Süper Hizmet Masası bir seminer ile katılımcılara anlatıldı.

Her Yıl Düzenleniyor
İspanya’daki yarışmaya Üsküdar Belediyesi Süper Hizmet Masası adına Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen dışında Destek Hizmetleri Müdürü Salih Uzun, Süper Hizmet Masası Koordinatörü Derya Ersin ve CRM Koordinatörü Türkan Bilim katıldı. Bilgi ve yerel yönetim uygulamaları paylaşıp iş birliğini destekleyen ve Birleşmiş Milletlere karşı sorumlu bir organizasyon olan Uluslararası Yerel Yönetimler Platformu We-GO (Word e-Goverment Organization), kamuda güzel uygulamaları keşfetmesiyle ve bu uygulamaları ödüllendirmesiyle takdir topluyor. Sürdürülebilir şehir gelişmelerini destekleyen, dünya genelindeki vatandaşların yaşam kalitesini geliştiren, etkili güçlü yönetimi ve vatandaş katılımını destekleyen We-GO, yaptığı yarışmalar sonunda önemli bulduğu projeleri, üye ülkeleri arasında uygulamaya alıyor. Üsküdar Belediyesi, Ağustos ayında Şili’de, altıncısı düzenlenen “Yerel Yönetimde Mükemmeliyetçilik: Başarı Öyküleri” konulu konferansa Süper Hizmet Sistemi projesi ile katılmış ve yerel yönetim uygulamalarına kattıkları kaliteden dolayı, Şili Ulusal Devlet Madalyası’nı da almıştı.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics