BThaber Ekler e-devlet Sayı:37 01 OCAK 2013 / 12:55

UYAP Türk vatandaşı olmanın gururunu yaşatıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Dairesi Başkan Yardımcısı Mesut Elden, UYAP’ın katkılarını ve projeden beklentilerini dile getirdi. Konuşmasının başında Yuvarlak Masa Toplantıları’nın çok iyi bir metot olduğunu vurgulayan Mesut Elden, böylelikle kurumların kendilerini ifade edebildiğini, nasıl işbirliği yapılabileceğinin çok rahat bir şekilde değerlendirildiğini söyledi. UYAP Projesi için de emeği geçen herkese teşekkür eden Elden, UYAP’ın; insanlara Türk vatandaşı olmanın gururunu yaşatan bir proje olduğunu belirtti ve artık UYAP’ın bir marka olduğunu kaydetti.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’nın her zaman ortak iş yapma gerekliliklerinin altını çizen Mesut Elden, katedilen aşamaları şu şekilde dile getirdi: “2005’te köklü değişiklikler oldu. Kolluk olarak biz tamamen savcının adına iş yapar konuma geldik. Daha sonra Adalet Bakanlığı ile olan işbirliklerimiz çok daha farklı bir boyut kazandı. Yolumuz hep kesişiyordu, her zaman ortak iş yapmamız gerekiyordu. Hatta bazen sert tartışmalar da yaşandı ama orta noktayı mutlaka hep bulduk. Sonuçta; vatandaşa nasıl en iyi hizmeti götürebiliriz noktasında buluştuk. 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla; ‘Aranan Şahıslar Projesi’ sayısal ortamda kullanılmaya başlandı. 1 Ocak 2012’den bu yana, bize 618 bin civarında yakalama müzekkeresi gelmiş ve gelen evraklarla ilgili olarak da yaklaşık 2600 tane evrak üretilmiş. 2600 evrakın fiziksel olarak gidip geldiğini düşünün; bir şekilde buna emek harcandığını düşünün, bu emeğin bir şekilde parasal-maliyet olarak ölçmeye çalıştığınızı düşünün veya posta giderlerinizi düşünün. En önemlisi hızı düşünün. Adaleti sağlama adına, işleri hızlandırma adına çok önemli bir örnek olduğunu düşünüyorum. Şu anda da aktif şekilde 214 bin arama müzekkeresi devam ediyor; UYAP’taki sistemden aldığımız verilere göre bunu söyleyebiliyoruz.”

“UYAP’ın amacı; vatandaşa en iyi, en hızlı şekilde hizmet vermek ve bu arada mağduru da en iyi şekilde koruyabilmek. Geliştirilen bu projeyi kutluyorum” diyen Mesut Elden beklenti ve öngörülerini de şöyle ifade etti: “Adli sicil kayıtlarına göre 2012 başından beri, 770 bin civarında sürücü belgesi vermişiz. İşleri hızlandırmak anlamında, adli sicil verilerini bir şekilde sisteme bütünleştirme ihtiyacı olduğunu söylemek istiyorum. Silah ruhsat belgesi de yine aynı kapsamda söylenebilir. Bunları sağladığımızda; vatandaşa çok daha iyi, hızlı, şeffaf hizmet verebileceğimizi öngörüyoruz. Son süreçte Adalet Bakanlığı da dahil bütünleştiğimiz bütün kurumlarımızın da katkılarıyla, önceki sistemde işlem 3 gün sürer iken şu anda 5 dakikada işi bitiriliyor ve maliyetlerde de büyük düşüş gözleniyor. Kurduğumuz bütünleştirmenin getirisinden, bir vatandaş olarak da son derece memnunum.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN