BThaber Ekler e-devlet Sayı:37 01 OCAK 2013 / 13:09

Yeşil BT çok daha yaygın kullanılacak

Netaş Kamu Satış Direktörü Ahmet Şüküroğlu, UYAP Projesi’nin yanı sıra SEGBİS’in de önemine dikkat çekti. “UYAP olarak şu anda geldiğimiz nokta; tüm ülke tarafından, dünya tarafından bilinen bir hâl aldı” diyen Ahmet Şüküroğlu, “UYAP Bilgi Sistemi’nde şunu gördüm ki, avukattan önce dosyaya, bilgiye hakimiz hatta davanın aşamalarını avukata biz aktarabiliyoruz” yorumunu yaptı.

Şüküroğlu, düşüncelerini “Şu anda da görüyoruz ki çok büyük bir keyifle, azimle ve iltifatla proje yürüyor. Bunun yanı sıra Adalet Bakanlığı UYAP’ın gölgesinde kalan aslında çok daha büyük, verimliliği artıran projeleri de gündeme aldı. Bunlardan birisi de; SEGBİS projesi. SEGBİS’in içindeki video konferans teknolojilerinde; tüm e-ifade, e-dava; oralara giden süreçlerde topyekûn çözüm sunabilme kabiliyetinde olaya bakıyoruz” olarak açıkladı.

Netaş hakkında bilgi veren Ahmet Şüküroğlu, “Netaş, 45 yıllık bir serüvenin sonunda buralara gelmiş durumda. Şu anda Türkiye’deki en büyük yerli bütünleştirici şirketiz. Toplamda 1500 çalışan sayısı, 700’ün üzerinde sadece Ar-Ge yazılım mühendisi istihdam eden; yerli ürün geliştirebilme kabiliyetine sahip bir şirket. Türkiye’nin 81 ilinin 12’sinde kendi ofisi olan, herhangi bir 81 ildeki lokasyona 2 saat içerisinde müdahale edebilen çok yaygın bir hizmet ağıyla hizmetlerini ve faaliyetlerini yürütüyor. Yine Türkiye’deki birçok ilki başarmış, ilk Ar-Ge merkezlerini kurmuş, 1973’te ilk telefon Ar-Ge’sini oluşturmuş. Şu anda son 5 yılda 3 yıl yazılım ihracatı şampiyonu durumunda ve Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülkelerine 200 milyon doların üzerinde yazılım ihraç ediyor” dedi.

“Teknoloji bundan sonra nereye gidiyor?” sorusunu soran Şüküroğlu, “Bu masa etrafındaki herkes tarafından çok yakinen takip ediliyor. Biz bu teknolojileri Türkiye’ye getirirken buradaki en iyi hizmeti, en optimum çözümü müşterilerimize sunmak için gayret gösteriyoruz. Bulut bilişimin daha büyüyeceğini, büyük verinin, mobilitenin, veri analizi, iş zekâsı çözümlerinin çok daha gündemimizde olacağını öngörüyoruz. Veri merkezi konsalidasyonlarının, yeni nesil veri merkezlerinin mutlaka teşekkül edeceğini, enerji verimliliğinin çok öne çıkacağını, Yeşil BT’nin, sanallaştırmanın çok daha yaygın kullanılacağını görüyoruz ve buralara hazır olabilmek için çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Bunun yanı sıra Netaş; yerli ürün, milli ürün geliştirebilme kabiliyetinde. Bunlar da çok yakın gelecekte hayat bulacaklar” açıklamasında bulundu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics