BThaber Ekler e-devlet Sayı:38 15 NİSAN 2013 / 17:27

Keçiören'de tüm engeller kalkıyor

Keçiören Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Hakan Karaca, Ankara’nın ilk mobil belediyesi olduklarını vurgulayarak, bilgi işlem ekibiyle birlikte 2013 hedeflerini anlattı.

2011 yılında başlatılan altyapı çalışmaları sayesinde yedekleme, hız ve stabilite değerleri düşük olan kurum altyapılarının standartların üzerine çıkartıldığının altını çizen Hakan Karaca, “Yıllar içerisinde eskiyen, hasar gören; artan bilgisayar ve aktif cihaz sayıları karşısında ihtiyaçları karşılamayan hizmet binamız, kablo altyapısı, 2012 yılında tamamlanan Yapısal Kablolama Projesi ile modernize edildi. Kesintisiz veri iletişimi için; modern sunucu altyapısı ve sistem odası,
kesintisiz güç kaynağı, yönetilebilir ağ, loglama ve yedekleme, güvenlik duvarı, içerik filtreleme sistemi, Felaket Kurtarma Merkezi projelerini Keçiören’e kazandırdık. 1 milyon nüfusa hizmet verebilmek için teknolojiyi vatandaş odaklı düşünmek ve teknoloji yatırımı yapmak zorundasınız çünkü artık bundan hiçbir yerel yönetimin kaçacak durumu kalmadı. 80’e yakın lokasyonumuzun tamamını fiber optik kabloyla merkeze bağladık. Merkeze bağladığımız yerlerde özellikle arazideki kapalı pazarlar ve parklarla alakalı 450 kamerayla Mobese kamera sistemini kurduk. Bu sistemle; noktadan noktaya bağladığımız fiber altyapısıyla tamamını merkeze taşıdık” açıklamasını yaptı.

Hakan Karaca, Kent Bilgi Sistemi hakkında da bilgi vererek sözlerine şöyle devam etti: “2012 yılında 52 mahallenin; imar tadilat planları, numarataj verileri, UAVT verileri eşleştirmesi, kadastral parseller, yolorta çizgileri, taşınmaz bilgileri, yeşil alan bilgileri, raster verileri, tapu bilgisi eşleştirmeleri gerçekleştirildi. Zemin etüt ve eğim haritalarıyla fay hatları da sisteme işlenecek. Kent Bilgi Sistemi’nde tüm tapu kayıtlarının ulusal adres veritabanı bilgileriyle eşleştirmesini de gerçekleştirdik” dedi. Karaca, “Belediyemiz; PC ve sunucularında kullanılan Autodesk yazılımları, işletim sistemleri ve Office yazılımlarınının lisans planlamasını da bitirerek Kurumsal Lisans Anlaşması yaptı” şeklinde konuştu.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçildi, e-İmza da geliyor
2012 yılında Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçildiğini kaydeden Hakan Karaca, “Devlet Teşkilatı veritabanına tüm müdürlüklerimiz tanımlandı, EBYS kullanım eğitimleri verildi. Tüm müdürlüklerimize hızlı tarayıcılar takılarak evrakların anında sayısallaştırılması sağlandı. e-İmza için gerekli altyapı çalışmalarını da tamamladık ve 2013 yılında elektronik imza da kullanıma açılacak. Belediyemizin kurumsal yazıcı kültürünü ortaya çıkarmak, bakım ve işletme maliyetlerini minimum düzeye çekmek amacıyla da tüm müdürlüklerimizde kullanıcıların ortak olarak kullanabileceği merkezi olarak yönetilen ağ yazıcıları devreye alındı. Bu sene içinde Kurumsal 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi sertifikamızı almayı hedefliyoruz. Türkiye’nin ilk Windows markette yer alan belediye uygulaması bize ait. Ankara’nın ilk mobil belediyesi de biziz. 14 adet tesisimizin 360 derecelik sanal gezintisine web sayfamızdan; iPad, iPhone, Android, Windows 8 kullanarak erişilebiliniyor. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, herhangi bir isteklerini kısa mesaj olarak yazıyor ve 0-312 3611049 numaraya kısa mesaj olarak gönderiyorlar. Belediyemizin sabit numarasına gelen kısa mesaj, geliştirdiğimiz ara yüz sayesinde, çağrı merkezi sisteminde görüntüleniyor.
Mesaj içeriğine göre, kurumdaki fiziki uygulama başlatılıyor ve gerekiyorsa, engellinin ev/cep telefonuna kısa mesaj gönderilerek cevap veriliyor. Türk Telekom bütünleştirme süreci tamamlanma aşamasında olan projemizin henüz tanıtımı yapılmadı ama çok yakında iletişimdeki bütün engelleri kaldıracağız” açıklamalarında bulundu.

Kardeş belediyenin de bilgi işlem altyapısı iyileştirildi
Karaca, Keçiören Belediyesi’nin mobil iletişim çağına ayak uydurarak SMS Belediyeciliğini başlattığını vurgulayarak “Vatandaşlarımız, mesajlarını bütün operatörlerden 5223’e göndererek belediyecilik işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar; Başkana mesaj göndermeden, sicil sorgulamaya, Ak Masa başvurusundan nikah işlemlerine kadar çok geniş hizmet ağımız mevcut. turkiye.gov.tr; e-Devlet kapısı üzerinden belediyecilik hizmetlerimize erişilebilmesi için bütünleştirme işlemlerini tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Gezi Takip Sistemi, Hayvan Sahiplendirme gibi geliştirdiğimiz uygulama yazılımlarımız bulunuyor. Kardeş belediyeler destek çalışmaları kapsamında; KKTC Güzelyurt Belediyesi Kurumsal Web Portal çalışmasını 2012’de tamamladık. Güzelyurt Belediyesi ziyaret edilerek ve ilgili eğitimler verilerek bilgi işlem altyapısının iyileştirilmesi konusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. AB Engelli Yetişkinler için Mesleki Uygunluk Modülü Geliştirme projesini; MEB, Dost Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Romanya, Macaristan, İtalya’yla birlikte yürütüyoruz” dedi.

Türkiye’de ilk defa beyan ve ödeme işlemleri e-Devlet kapısından yapılacak
Hakan Karaca, 2013 projeleriyle ilgili olarak da şu açıklamaları yaptı: “Türkiye’de ilk defa; beyan ve ödeme işlemlerinin E-devlet kapısı üzerinden yapılmasını sağlayacağız. Elektronik imza bütünleştirmesi tamamlanarak ıslak imza uygulamasını devre dışı bırakılacağız. Tek noktadan iletişim için; altyapı çalışmaları tamamlanan IP Telefon sistemi şartnamesi hazırlanmış, cihaz için gerekli fizibiliteler de yapılmıştır. Bütçeden dolayı ihalesi yapılamayan projeyi 2013 yılı başlarında bitirmeyi hedefliyoruz. Stratejik Veri Merkezi Yazılımı; icracı müdürlüklerimizin 2009 yılından itibaren yaptıkları tüm çalışmaları tek bir çatı altında toplayarak verilerin grafiksel olarak anında ulaşılmasını temin etmek için geliştirmeye başladığımız bir yazılımdır. Kent Bilgi Sistemi ile de bütünleşik çalıştırdığımız programdaki verilerin harita üzerinde gösterimi de mümkün olacaktır. Vatandaşlarımızı her türlü hizmetten yararlanabilmeleri için Sosyal Sokak’a davet ediyoruz. Akıllı Kalem projesini, 2013 yılı başında Kalkınma Ajansı Projesi olarak, belediyemizdeki tüm formlarda kullanmayı planlıyoruz;  bu kalem bluetooth ve USB ile iletişim kuruyor. El yazımızı anında sayısal olarak okuyabiliyor, e-posta,  SMS ve MMS gönderebiliyor. Diğer yandan,  Strateji Müdürlüğümüzün yapmış olduğu yıllık Performans Değerlendirme ve Faaliyet Raporlamaları işlemlerini otomasyon sistemi tarafından yapılmasını sağlayacağız. Keçiören Kaymakamının ricası üzerine; Kaymakamlık hizmetlerinin tamamının çevrimiçi olarak portal üzerinde yapılmasını temin edebilecek günümüz teknolojilerine uygun olarak bir web portalı gerçekleştirileceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:38

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics