BThaber Ekler e-devlet Sayı:38 15 NİSAN 2013 / 16:48

KEP için ilk başvuruyu PTT yaptı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda Uzman olarak görev yapan Demet Kabasakal, KEP projesinden ve BTK’nın projedeki rolünden söz etti. Kabasakal, BTK’daki çalışma alanını; elektronik imza ve kayıtlı elektronik posta sistemine ilişkin düzenlemeleri koordine etmek olarak tanımladıktan sonra, “2004 yılında 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu yayımlandı ve hukuki belgelere geçerlilik, güvenli elektronik imzayla kazandırıldı. Elektronik ortamda bilgi ve belgelerin güvenli bir şekilde hukuki geçerliliğe sahip olması imkânı sunuldu. Bu altyapıyı karşılayan tek sistem de Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemidir” açıklamasını yaptı. Türk Ticaret Kanunu’nun  (TTK) 2011 yılında yayımlandığını ve Türk Ticaret Kanununa göre tacirler arasındaki ihtarların paylaşımın KEP ile yapılacağını söyleyen Kabasakal:
“Anonim şirketler bunu zorunlu olarak yapacak. İlgili düzenlemeler BTK’nın yükümlülüğünde. Kurum tarafından bir yönetmelik, iki tebliğ ve usul esas yayımlandı. Tebliğlerle de bu altyapıyı oluşturacak kalitede KEP hizmet sağlayıcılarının uymaları gereken standartlar belirlendi ve ilgili düzenlemeler TTK ile 2012’de yürürlüğe girdi. KEP sağlayıcısı olmak isteyen taraflar bize Mayıs ayından itibaren başvuruda bulundular. İlk başvuru PTT tarafından yapıldı ve bu başvurudan sonra Eylül’den beri KEP hizmet sağlayıcısı olarak PTT yetkilendirildi. Bu, Avrupa ülkelerinde sınırlı bir sistem. Ama İtalya, Almanya ve Avusturya’da hukuki altyapısı tamamlanmış.  İtalya’daki 22 KEP hizmet sağlayıcısının ilki posta işletmesi. Almanya 2011’de düzenleme yaptı; orada da ilk 3 KEP hizmet sağlayıcısından ilki PTT. Bir Türk vatandaşı olarak PTT’deki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
ETİKETLER : Sayı:38

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN