BThaber Ekler e-devlet Sayı:38 15 NİSAN 2013 / 16:46

PTT’ye yeni gelir kalemleri sağladık

Parasal Posta İşletme Dairesi  Başkan Yardımcısı Alpaslan Yalçın, İnteraktif Posta Çeki (İPÇ), PTT Kart ve PTT Matik hizmetlerini anlattı. PTT Kart ve PTT Matik hakkında bilgi veren Alpaslan Yalçın, öncelikle projenin tarihçesinden bahsetti: “Kurum olarak müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için arayış içine girdik; en önce müşterilerimize, PTT şubelerine gitmeden internet ortamında ‘İnternet Bankacılığı’ hizmetini sunduk; bunu 2006 yılının Haziran ayında başlattık. Bu hizmetle; posta çeki hesap sahibi müşterilerimiz PTT şubelerine gelmeden para çekme hariç bütün işlemlerini yapabiliyorlar. Bu işlemin akabinde bir yıl sonra güvenli para çekebilmelerini sağlamak amacıyla PTT Kart Projesi’ni geliştirdik. Şu anda bu müşterilerimiz provizyonsuz olarak güvenli para çekebilecek duruma geldiler. Müşterilerimizden gelen talepler ve hizmeti artırma doğrultusunda 2011 yılında bu kartlara ‘Maestro’ özelliği kazandırıldı. Böylece artık bütün müşterilerimiz paralarını bütün ATM’lerden çekebiliyorlar. Bunun yanında, paralarını yurtiçinde ve yurtdışında bütün alışverişlerde kullanabilme imkânı sunduk. Bunun devamında müşterilerimiz için yeni ürün olarak PTT Bonus Kredi Kartı’nı hayata geçirdik. En son olarak da, kartlarımızı internet ortamında kullanılabilir duruma getirdik.”

Bankalardan daha iyi hizmet vermeyi hedefliyoruz
PTT Matik Kartlarını ilk olarak PTT’nin kuruluş yıldönümü olan 23 Ekim 2009 tarihinde başlattıklarını kaydeden Yalçın, “2010, 2011, 2012 sonu olmak üzere hızlı bir şekilde PTT Matik sayımızı artırdık. Bugün itibarıyla 1650’nin üzerinde kurulu ve hâlâ kurulmayı bekleyen 152 tane cihazımız olmak üzere toplamda 1809 tane PTT Matik adı verdiğimiz ATM cihazlarımız mevcut. Bu cihazlarımız ilk kurulduğunda sadece PTT müşterilerine hizmet veriyordu, daha sonradan almış olduğumuz lisanslarla PTT Matikler, 6 Haziran 2011 tarihinden bu yana ortak ATM olarak tüm yurtiçi ve yurtdışı bankalarda hizmet verir duruma geldi. Projemizin dayandığı ana strateji; bankaların sunduğu ürün kanallarına eşdeğer ya da bunlardan üstün ürün ve kanallar tesis etmektir. Ayrıca mevcut portföyünü daha kârlı hale getirirken yeni ürünlerle yeni müşterilere ulaşmak ve buna bağlı olarak da yeni gelirler elde etmektir. PTT’nin markasını güçlendirip bir banka olma yolunda altyapımızı geliştirerek ve ürün kalitemizi artırarak daha iyi hizmet sunmayı hedefliyoruz. İnteraktif Posta Çeki hizmetiyle de müşteri memnuniyetini sağlamak, hizmet kalitesini artırmak istiyoruz. İşlemleri İPÇ’ye taşıyarak verimliliği artırmayı amaçlıyoruz” dedi. Alpaslan Yalçın, hizmetleri internet ortamına taşıyarak operasyon ve insan kaynağı maliyetlerini en aza indirdiklerini söyledi. Bugün 2 milyonu aşkın müşteri portföyünden bahsedildiğini belirten Yalçın, “Bunların yaptığı işleri yurtiçi, yurtdışı finans sektörüne dahil etmiş olduk ve tabii buradan da PTT Kartları aktif hale getirerek PTT’ye yeni gelir kalemleri yarattık. PTT Kartların türevleri olarak kredi kartını çıkardık. Bonus Kredi Kartı geçen sene 2012 Nisan ayından itibaren hizmette olan bir faaliyetimiz. Ayrıca ön ödemeli kart konusunda Vodafone’nun 18 bini aşkın müşterisiyle PTT’nin altyapısını birleştirerek Vodafone müşterilerine ön ödemeli kart hizmeti sunduk. PTT Matiklerle ilk hedefimiz; kendi hesap sahiplerimize, şubelerimizin açık olmadığı zamanlar 7/24 hizmet vermek.” açıklamasını yaptı.

PTT, ATM işleten ilk 10 bankanın arasında
Alpaslan Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepinizin de bildiği gibi PTT bir banka değil. Banka olmadığımız halde altyapıyı Denizbank ve Provus’tan sağlıyoruz. Bu işbirlikleri sayesinde PTT Matikleri ve posta çeki hesaplarını tüm dünyada kullanılabilir duruma getiriyoruz; küresel bir ‘ağ’ bulunuyor. Bu arada, müşterimizin yaklaşık yüzde 5’i ancak internet üzerinden hizmet almayı seviyor. İPÇ hizmeti alan 118 bin müşterimiz bulunuyor. Amacımız bu sayıyı artırmak. Telefondan şifre verme hizmetini de başlatacağız. 2012 yıl sonu itibarıyla 2 milyon 40 bin adet aktif olarak kullanılan PTT kartımız var. 2011 yılında başlattığımız bir başka uygulamayla da PTT aynı zamanda emekli maaşlarını da ödüyor. 2011 yılından itibaren bizden maaş alan herkese sanal hesap açtık ama bunlar aktif değildi. Ayrıca adreslerine de birer tane banka kartı gönderdik. Bunlardan hesap üzerinden çalışmak isteyenler şubelerimize başvurdular bu PTT Kartlarını aktif hale getirdiler ve bundan sonra da maaşlarını şubelerimizden çekebildikleri gibi artık ATM’lerden de çekebilir oldular. 2012 sonu itibariyle 1 milyon 243 bin 221 emeklimize bu şekilde PTT kartı dağıttık ve onlar PTT kartlarını kullanarak bu hizmetlerden faydalanıyorlar. Küreselde de baktığımızda şu anda banka kartı niteliğindeki PTT Kart sayımız 3 milyon 283 bini bulmuş durumda ve 2012 sonu itibarıyla kurulumlar devam ediyor. 2012 yıl sonu itibarıyla, Türkiye’de hizmet veren 36 bin ATM’den yaklaşık yüzde 5’i  PTT’ye ait. PTT bu ATM parkı ile 3 yıl gibi kısa bir sürede ATM işleten ilk 10 bankanın arasında yer almayı başardı.”
ETİKETLER : Sayı:38

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics