BThaber Ekler e-devlet Sayı:38 15 NİSAN 2013 / 16:46

PTT Bank ilk otomasyon projemiz

PTT Teknik İşler ve Otomasyon Dairesi Başkanı İbrahim Barutçu, PTT’nin teknoloji yaklaşımları ve e-Uygulamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. PTT’nin bilgi işlem dünyasına kısa bir yolculuk yapan İbrahim Barutçu, PTT bünyesindeki ilk otomasyon projesinin PTT Bank Projesi olduğunu söyledi. Barutçu, “PTT kendi donanımlarıyla ilk olarak otomasyona 1995 yılında Posta Çekleri Merkez Müdürlüğü işlemlerinin otomasyonu ve posta çeki/havale otomasyonu ile başlanıldı.
Proje kapsamında; ilk aşamada; 27 işyerinde 150 gişe ile çalışılıyordu. Yaklaşık 1,5 milyon dolarlık yatırımla başlamıştık. Bugün geldiğimiz noktada yatırımlarımız gitgide artı. 2012’nin yatırımına bakarsak 13.847.778 dolar olduğunu görebiliyoruz. Toplam olarak gişelerimiz ve ana sistem birimi için 1995-2012 yılları arasında 96 milyon dolar harcandı.  Bunlar sadece PTT’nin klasik bilgi işlem projeleri. 81 ilde 4500’e yakın işyerinde 125 bin adet çevre donanımıyla işlerimizi yürütüyoruz. 2005 yılında gerçekleştirilen Merkezi Sistem Projesi’yle beraber belli bir noktadan sonra açılan PTT işyerinin tamamen otomasyona dahil olmasını sağlamış durumdayız. Şu anda bulunduğumuz sayı 4505; bunun yanında 1800 PTT Matik iş ve işlemlerine devam ediyor” dedi.

Bilgi güvenliği çok önemli bir alan
İbrahim Barutçu, otomasyon kurulum iş süreçlerini sadeleştirmek için merkezi sisteme geçtiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu kapsamda, projemize 2003 yılında başlayıp 2005 yılında bitirdik. Sadece 400 tane işyeri açacaktık, bunlardan sağlanan tasarruf yaklaşık 6 milyon dolar civarındaydı. Bu sayıyla beraber 1100’e ulaşmayı hedeflemiştik. Ulaştık ve daha sonra bunu 4500’e çıkardık. Genel olarak baktığımızda bunlar 4500 iş yerini kapsıyor. Telefonla yapmış olduğumuz özel çalışmayla ilk PTT ADSL ağına kavuşmuş olduk. Büyük işyerlerimizde 10 Mbps’e kadar internet kullanılıyor. Bilgi güvenliği de çok önemli bir alan. Bilgi işlem sistemleri için TSE 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi  kurulmuş ve TSE tarafından belgelendirilmiştir.”

Barutçu, otomasyon sistemiyle ilgili olarak, “Posta çeki işlemleri, kurum ödemeleri, bankalar için aracılık hizmetleri yapıyoruz. Şu anda işyerlerinin sigorta poliçelerinin kesilmesine de aracılık ediyoruz. Fakat bu yakında PTT Sigorta ile yer değiştirecek. İkinci en büyük projemiz; Kayıtlı Posta Otomasyon Projesi ki kurum kaynaklarıyla gerçekleştirdiğimiz bir projedir. 2003 yılında başlamış şu an bütün işyerlerimizde canlı olarak çalışan yapıda. Önceden koli olarak başladık, daha sonra PTT Kargo ve Kurye’ye döndürdük. Burada tebligat, yurtdışı gönderim hizmetlerini yürütüyoruz. Kargo işine çok önem veriyoruz” açıklamasını yaptı.

Parasal posta kapsamında uluslararası kurumlarla bütünleştirmeye sahibiz
ptt.gov.tr üzerinden kurumsal olarak tanıtımlarını yaptıklarını söyleyen İbrahim Barutçu, “Müşterilerimizin internet üzerinden erişimine önem veriyoruz ve www.ptt.gov.tr üzerinden hizmet sunuyoruz. Parasal posta olarak etkileşimli banka işlemleriyle yapabildiğimiz işlemlerin Posta Çeki ile yapılmasına karşılık olan sistemimizi işletiyoruz. HGS ve fatura tahsilatı işlemlerini, kredi kartı işlemlerini buradan yapabilir, telgraf sayfamıza erişebilirsiniz. Bulunduğunuz yerin posta kodunu öğrenebilmek için sorgu işlemini yapabilirsiniz. e-Filateli hizmetimiz bulunuyor. Yeni projelerimizden; PTT AVM elektronik ticaretle ilgili markaya da bizim sayfamız üzerinden erişebiliyorsunuz. PTT kitap projemiz de bulunuyor. Parasal posta işlemlerini cep telefonuyla mobil olarak veya iPad üzerinden takip edebilecek uygulamamız var. Parasal posta kapsamında uluslararası kurumlarla bütünleşmeye sahibiz. Bu bağlamda para transferini rahatça yapabiliyoruz. e-Devlet kapısında PTT’nin elektronikle ilgili; Yurtiçi Kayıtlı Gönderilerin Takibi ve En Yakın PTT olmak üzere bütünleşik çalışan iki hizmeti mevcut.Bunların bütünleşmesini devam ettiriyoruz. Kayıtlı Elektronik Posta  (KEP) projemizi başarıyla bitirdik. Bunun dışında bilgi işlem olarak e-Ofis işlemleri olarak tabir edebileceğimiz büro yazılım ve uygulamalarını, ofis uygulamalarını kendi arkadaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. E-ticaret için özel bir kargo yapısı getirdik. Diğerlerinden farklı olarak tüm ürünler sigortalı olarak taşınıyor” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:38

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics