BThaber Ekler e-devlet Sayı:38 15 NİSAN 2013 / 17:31

PTT teknolojinin sunduğu avantajları “değer”e dönüştürüyor

İnterpromedya tarafından düzenlenen 17. e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı; ‘PTT - Teknoloji Yaklaşımları ve e-Uygulamaları’ başlığı altında 17 Ocak’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

‘PTT - Teknoloji Yaklaşımları ve e-Uygulamaları’ e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’na; PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, PTT ve İnterpromedya yetkilileri, BTK,  destekleyiciler; Ülkem, NetApp, Türk Telekom, Vendeka, Hitachi, SAP ve Aktifbank yetkililerinin yanı sıra konuk dinleyiciler de katıldı. Toplantının moderatörlüğünü yapan İnterpromedya Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi, İnterpromedya’nın; toplumun bilgi toplumuna dönüşümünde aracı olmak konusunda içerikler oluşturduğunu kaydetti ve PTT’nin de çok hızlı gelişim ve dönüşüm süreci gerçekleştirerek teknolojinin getirdiği avantajları değerlendirdiğini söyledi. İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de “PTT ile bundan 4 sene önce ilk kez e-devlet Yuvarlak Masa Toplantısı yaptığımızda PTT’nin hayallerini ve vizyonunu dinlemiştik. Artık bu hayallerin bir çoğunu hayata geçirdiklerini görüyoruz. PTT; Yuvarlak Masa Toplantıları’nı ikinci kez düzenleyen ilk kuruluş. Bizler de sizleri takip etmeye ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, PTT’nin eskiye oranla hayal bile edemeyecekleri bir noktaya geldiğini vurgulayarak hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi. PTT’nin bugün geldiği noktanın çok zaman aldığını kaydeden Osman Tural, teknoloji kullanım şekillerinin önemine değindi. Tural, “Teknoloji sürekli gelişiyor, neyi ne şekilde kullanacağınızla ilgili her uygulamanın size öğrettiği birçok şey de var. Teknoloji kullanımıyla ilgili olarak özellikle BT teknolojisinde 3 kişi bir araya gelip şirket kuruyor ve etkin, yetkin bir şirketmiş gibi karşımıza çıkıyor. Bu alanda şirket kuranların kurumsallaşma algıları, anlayışları bulunmuyor. Oysa ki en fazla uzmanlaşmanın olması gereken alanlardan bir tanesi burası. Teknolojiyle ilgilenen kurumların, şirketlerin gerçekten kurumsallaşması lazım. Dolayısıyla bu anlamda Türkiye’de eksiklik olduğunu, şirketleşme ile ilgili; bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kurumsal yapıya dönüşmesi konusunda etkin bir adım atılmasına ihtiyaç olduğunu  düşünüyorum. Ayrıca, şirkette çalışan personelin sürekliliği de önemli; bu sistemin devamlılığının sağlanabilmesi o şirkette çalışanların devamlılığıyla mümkün olur” dedi.

‘Bilinmemezlik’ korkutucu!
Teknoloji ve e-uygulamaların gerek kişiler gerekse kurumlar anlamında vazgeçilmez bir unsur olduğunu belirten Osman Tural, “Eskiye göre hayal bile edemeyeceğimiz bir noktadayız ama gerek yazılım gerek donanım anlamında kendi üretebileceğimiz birçok ürün olmasına ve bu ürünleri yaratacak beyinlere sahip olmamıza rağmen; bunun yerine varolanları alıp ticaret suretiyle pazar kazanmak gibi bir kolaycılığın peşine düşüyoruz. Bunların ülkemizde üretimini gerçekleştirip ülkemiz insanının kullanımına sunmuyoruz. Diğer yandan, gerçekten BT işini yapabilecek olanlar bu işe girmeli; kimi zaman çok cesur oluyoruz ama yetenekler kısıtlı kalıyor, kimi zaman da çok yetenekli olup cesaret kısmı noksan kalıyor. Dolayısıyla ikisinin bir arada olması lazım” açıklamasında  bulundu.
Tural, teknolojinin hayatımızın bir parçası olduğunu söyleyerek diğer yandan BT’cilerle anlaşamadığı bazı noktalar olduğunu da şu şekilde dile getirdi: “BT konusunda her şeyi biliyorlar ama arıza olunca arızanın niye olduğunu bilmiyorlar. ‘Bilinmemezlik’ beni korkutuyor. BT’de verilerin veya yöneticiler anlamında BT’ye güvenin; yapılan iş ve işlemler neticesinde bir şekilde çözüm üretileceğiyle ilgili olması lazım. Bunlar BT uygulamaları açısından son derece önemli.”

4505 işyerimizin hepsi otomasyonla birbirine bağlanmış durumda
En büyük BT yatırımımız; PTT Banka uygulaması yani otomasyon sistemi diyen Osman Tural, “4505 tane işyerimiz var; bu işyerlerimizin tamamı otomasyon sistemiyle, altyapısıyla birbirine bağlanmış durumda. Herhangi bir köyde işlem yapabilme oranımızla, kabiliyetimizle, Ankara’nın en lüks yerinde veya merkezinde iş yapabilme kabiliyetimiz aynı. Otomasyon sisteminin de böyle bir özelliği var. 2003’e geldiğimizde, 707 otomasyon altyapısı kullanılıyordu. Şimdi 4505’e ulaştık. ePttAVM projesini hayata geçirdik. İnteraktif posta çeki hizmetini uygulamaya sunduk. Bankacılık işlemleriyle ilgili olarak yani İnternet Bankacılığı diyebildiğimiz uygulamayı gerçekleştirdik. Telgrafı ‘e’ hale getirdik. Önemli yeniliklerimizden birisi de ‘Hybrid Mail’ ki hayal olarak sunmuş olduğumuz uygulamalardan bir tanesiydi. Şu anda çok güzel çalışan bir sistem. Artık e-posta’yı elektronik ortamda alıp, basıyoruz, zarflıyoruz, etiketliyoruz, insanlara dağıtıyoruz. Dağıttıktan sonra dönüşüm bilgilerini isterlerse veriyoruz; kendi kendine yeter bir sistem. PTT Matik ile; vatandaşlarımıza bizim gişelere gelmeden, gişelerde yaptığımız iş ve işlemlerin büyük bir bölümünü 7x24 hizmet veren yerlerde, makinelerle yapabilmelerine imkân sağlayacak bir mekanizma ürettik. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ve yakın zamanda yasal düzenlemesi bitecek olan e-Tebligat projeleri en önemli projelerimizden. Postacılık bilgisayardan yapılır hale geliyor. e-Tebligat projesinde de  son aşamaya geldik; bu projede, tanıtımını yaptığımız Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi’nin altyapısını kullanacağız. Teknolojik yatırımlar; bizim kurumun en önemli yatırımı. Bu sene 140 milyonluk yatırım koyduk; yüzde 93 gerçekleşme sağladık. Niye yüzde 7’lik kısmı harcamadık diye hesap soruyoruz. Yani 5-6 milyon yatırımdan, 140 milyonluk  yatırım miktarına geldik. Harcayamıyoruz diye üzüldüğümüz para önceki dönemde yıllık harcadığımız paranın eşiti. Artık öyle bir seviyeye geldik” şeklinde konuştu.

Osman Tural, konuşmasının sonunda; PTT olarak iş yaptıkları şirketleri hep ‘partner’ olarak gördüklerinin özellikle altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

Katılımcı Listesi

OSMAN TURAL
ÖZAY ATBAŞ
YUSUF TOPRAK
ALİ İHSAN KARACA
ERDAL ÖRGEN
HÜSEYİN SOMUNCUOĞLU
İBRAHİM BARUTCU
CEVDET YALÇINKAYA
MUSTAFA SORAN
ŞAHİN GÜR
SERKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU
ALPASLAN YALÇIN
SEVTAP KORUNUR
GÖKHAN TUNCER
GÖKCE YILDIRIM
SETTAR ULU
GÜNNUR MIZRAK
GÜLAY KALIÇ
TEOMAN ALDEMİR
MERAL ACARLI
HAKAN AKYAZ
DEMET KABASAKAL
MUHAMMED HASAN TUNCEL
HAKAN ÇEVİKOĞLU
ALPASLAN KILIÇKAYA
ANIL ÇİL
OKTAY YILMAZ
HIDIR PEKER
GÜLÇİN GÜRCÜ
BURAK KOÇ
CAN TOMRUK
AHMET ALAN
İSMAİL MERAL
AHMET GÜLSEVİM
DENİZ ALPAGUT
FARUK EMRE GÜNGÖR
CİHAT ONBAŞI
TOLGA ULUSER
UĞUR OSMANLIOĞLU
SERHAN KAVİ
M.NABİ TEMUÇİN
GÖKHAN ÖZHAN
GÜLDANE TAŞDEMİR
AYHAN SEVGİ
HANDAN AYBARS
SEDEF ÖZKAN
NURŞEN LALE
ETİKETLER : Sayı:38

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics