BThaber Ekler e-devlet Sayı:38 15 NİSAN 2013 / 16:49

Sigorta denildiğinde ilk akla gelen marka olmak istedik

Parasal Posta İşletmesi Daire Başkanı Cevdet Yalçınkaya, HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ve PTT Sigortacılık Hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. HGS’yi neden kurdukları ve HGS’nin ne durumda olduğu konusunda bilgi veren Cevdet Yalçınkaya, amaçlarının gişelerde serbest akışı sağlayan, ulaşılması kolay, ekonomik ve yaygın satış noktalarından satış yapılabilen bir hizmet sunmak ve burada da PTT’leri kullanmak olduğunu kaydetti. Yalçınkaya, HGS’nin kapsamı hakkında şunları anlattı: “Türkiye’deki otoyollarda bir ana kontrol merkezi, 7 tane bölge kontrol merkezi, 94 tane plaza ve 387 tane gişede hizmet vermek. Yaklaşık olarak, Türkiye’de 16,5 milyonun üzerinde kayıtlı araç var. Bunların tamamı da bizim potansiyel müşterimiz. Otoyol ve köprülerde tek merkezden yönetilebilen akıllı araç tanıma sistemleri kurulması ve işletilmesi kapsam dahilinde. HGS’nin ana kaynağı pasif RFID teknolojisi. Aynı anda biz araçların bütün plakalarını, OSR  (Optik Karakter Tanıma ) dediğimiz optik karakter tarayıcısıyla tarıyoruz. Yazılımlarımız da; Java 2EE’dir.

Haberleşmeyi ise otoyollarımıza çekilen fiber optik ile sağlıyoruz. Sadece fiber optik değil, aynı anda uydu haberleşmeleri de kullanıyoruz. Kullandığımız sistem dünyada; San Francisco Golden Gate Köprüsü’nde, Kanada paralı yolları ve köprü geçişlerinde, Kaliforniya, Meksika, Brezilya, Uruguay, Arjantin Paralı Yolları’nda kullanılmış. Artık Türkiye’yi de eklememiz lazım.”

HGS, OGS’nin 3 katı ömre sahip
HGS’nin avantajlarını da anlatan Cevdet Yalçınkaya, “Engelsiz geçiş sağlıyor; bizim bugüne kadar kullandığımız OGS’nin benzeri bir geçiş. Geçiş anında otomatik ücret tahsili yapabiliyoruz. Trafik akışında süreklilik, pasif RFID teknolojisi sayesinde de uzun kullanım ömrü ve düşük maliyet sağladık. OGS’lerde de RFID teknolojisi vardı ama aktifti; dolayısıyla onlar pille çalıştığı için pil ömürleri aşağı yukarı 3 yıldı. Pasif RFID’de kullanım ömrü 8-10 yıl arasında değişiyor. Yani buna bakarsak HGS, OGS cihazının üç katı bir ömre sahip. Etiket satış kanallarının çeşitliliği mevcut ve kolay satın alma sağlanıyor. 95 plazada kurduğumuz 220 tane çıkış gişesinde ve 167 giriş gişesinde işlem yapıyoruz. Toplam kurduğumuz gişe sayısı ise 287. Rakama vurursak ortalama olarak 10 bin tane satış noktası bulunuyor. Kişiler etiket almadan da HGS gişelerinden geçebilir; 7 gün süreyle etiket alırsa o geçen aracı sistem plakasından etiketle karşılaştırma ve tanımayla geriye dönük geçtiği bilgiler de düşecektir. HGS etiketi alabilmek için araç ruhsatı ya da fotokopisiyle gerçek bir kişinin gelmesi yetiyor. Kişi geldiğinde; ad, soyad, TC kimlik ve telefon numarası verildiğinde etiket satışları gerçekleşiyor”dedi.

Yalçınkaya, sigorta satış hizmeti için bir çalışma yaptıklarını dile getirerek ayrıntıları şöyle açıkladı: “Önde gelen sigorta şirketlerinin ürünlerini müşterilerimize, işyerlerimizden ve dağıtım kanallarımızdan fiyat karşılaştırmalı olarak sunmayı planladık. Buradaki amacımız şu: PTT bunu gerçekleştirdiğinde vatandaşlar en ucuz sigorta PTT’de diyecekler. Bunu da mutlaka sağlayacağız; sigorta denildiğinde ilk akla gelen marka olmak istedik. Sektörde öncü sigorta şirketlerinin ürünlerini uygun fiyatlarla müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz. Hizmeti vatandaşımızın ayağına sunmak, sigorta hizmetlerini yaygınlaştırmak istedik. Doğal olarak da gelirlerimizi artırmak istedik. Peki ürünlerimiz neler? Trafik ve kasko sigortası, kapkaç sigortası, ferdi kaza sigortası, konut ve deprem, sağlık sigortası ve hayat sigortası. Başka sigorta dallarına da açığız. Müşteriler sadece PTT gişesinden değil, internet şubesinden de başvuru yapabilecek. PTT Matik’lerden, cep telefonlarından, e-ticaret hizmeti verdiğimiz PTT AVM’den mutlaka sigorta işlemlerini gerçekleştireceğiz. En uygun fiyat ve en avantajlı ödeme seçeneği sunacağız; çok iddialıyız.”

sigortacılık sektöründe fırsatlar
PTT Sigortayeri Dünyası sunumunu yapan Aktifbank Sigortacılık Hizmetleri Grubu Başkanı M. Nabi Temuçin, sigortacılığı etkileyen unsurların, PTT’nin kapasitesi ve kabiliyetleriyle örtüştüğünü vurguladı. Temuçin, sigortacılığı  etkileyen 4 unsur olduğunun altını çizerek bunları şöyle açıkladı: “Bir tanesi; sigorta bilinci, ikincisi penetrasyon, bir tanesi kamu desteği, diğeri de dağıtım kanalı. Bu dört tane unsura baktığımız zaman, PTT’nin kapasitesi ve kabiliyetleriyle örtüşüyor. Bu potansiyeli harekete geçirebilmek için yaklaşık 17 bin sigorta acentesi ve 10 bin banka şubesi yanında PTT’nin 4500 işyerine sahip yaygın hizmet ağıyla sigortacılık sektörüne yeni bir soluk vermek amacındayız. Gerek müşteri, gerekse bu işlemi yapacak operatörler tarafında uygun hale getirmediğimiz durumda başarılı sonuçlar almak mümkün değil”

PTT Sigortayeri Dünyası’nın sisteminden bahseden Temuçin, “Bir tarafta sigorta şirketleri, bir tarafta da teklif almak isteyen müşteriler var. Teklif almak isteyen müşterilerin başvurularını karşılayan PTT işyerleri ve diğer dağıtım kanalları; alt kısımda Aktifbank Sigortacılık Platformu diye adlandırdığımız müşterinin profiline ve teklif ettiği ürüne göre; öncelikle veritabanlarına giden, oradan müşterinin talep ettiği ürünle birlikte, bütün gelen bilgileri harmanlayan ve teklif veren sigorta şirketlerinin bilgilerini de toparladık. Sadece PTT işyerlerinden değil, PTT’nin tüm dağıtım kanallarından sigortacılık hizmetlerini sunacağız” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:38

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics