Sektörel 12 AĞUSTOS 2013 / 08:12

4G’de ibre 900 Mbps’ye dayandı

Turkcell’in laboratuvar ortamında gerçekleştirdiği testte mobil internet hızı 891,6 Mbps’ye ulaştı.

Turkcell bugün düzenlediği bir basın toplantısı ile 2015 yılının sonuna doğru ülkemizde kullanılmaya başlanması beklenen 4G olarak adlandırılan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetlerini tanıttı. İlk olarak LTE Advanced teknolojisinin tanıtıldığı toplantıda 300 Mbps’ye varan hızlarda dosya indirme, çevrimiçi film izleme gibi hizmetler uygulamalı olarak gösterildi. LTE Advanced ile 75 Mbps’ye varan gönderim hızlarına erişilebiliyor. Asıl sürpriz ise toplantının sonunda geldi. Turkcell’in Huawei’nin teknik desteği ile gerçekleştirdiği testte 891,6 Mbps hıza erişildi. Şu an için bu hızları destekleyen ticari bir ürün olmasa da önümüzdeki beş yıl içerisinde 4G teknolojilerinin geleceği noktayı bizlere göstermesi açısından önemli bir olaya imza atılmış oldu.
3G ile birlikte her zaman her yerden bilgiye erişebilmenin bir lüks olmaktan çıktığını belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv,
“Gerçekleştirdiğimiz testlerle hız ibresi 900 Mbps’ye dayandı. Laboratuvar ortamında gerçekleştirdiğimiz bu testlerle, bir Türkiye rekoruna imza attık ve dünyada da bu hızları deneyen sayılı operatörler arasına girdik. Bu hızlara imkân tanıyacak olan LTE Advanced teknolojisi, yani 4G’nin en ileri seviyesi ile ilgili çalışmalarımızı Türkiye ile paylaşmak istedik. Mobil internette hız çıtasının her gün yükseldiği dönemde insanımızı ileri teknolojiyle tanıştırmanın, teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye sözlerini bitirdi.
Turkcell geçtiğimiz yıl da Kartal ve Maltepe semtleri arasındaki 3 kilometrelik bir alanda LTE teknolojisi ile verilebilecek hizmetleri test etmişti.

LTE Advanced nedir?

LTE Advanced, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkılmasını sağlayabilen bir teknolojidir. Örneğin, taşıyıcı birleştirme ile elde edilecek 100 MHz bandı kullanılarak “indirme” yönünde 750Mbps-3Gbps aralığında teorik hızlara çıkılabilir.
ETİKETLER : Sayı:933
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN