Sektörel 21 OCAK 2013 / 14:06

Akıllı evle gelen tasarruf

ZyXEL Türkiye, akıllı ev çözümlerine odaklanarak büyümeyi sürdürmeyi hedefliyor. ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, bina ağ altyapısına yönelik olarak sunulan, inşaatların tüm altyapı ihtiyaçlarını karşılayan çözümlerle konut sektörü ile daha yakın bir ilişki içinde olacaklarını belirtirken, “Artık yeni nesil ev otomasyonu ile birlikte gelen "Akıllı ev" gibi konseptlerden söz ediyoruz. Bu servisler, IP kameralar ve çeşitli algılayıcıları kullanan gözetim ve güvenlik uygulamalarının yanı sıra evlerde daha fazla enerji tasarrufu yapılmasını sağlayan, enerji dağıtım ağı ile entegre olarak kullanılabilen enerji yönetim sistemlerini de içeriyor. Akıllı iletişim teknolojileri ile birlikte doğan ve gelişen akıllı ev konseptinin sunduğu tüm servisler ‘hayatı kolaylaştırma’ temeline dayanıyor” yorumunu yaptı.

Akıllı ev konseptinin temelinde yer alan teknolojilerden biri olan İnternet Protokolü (IP) sayesinde kullanıcıların evlerindeki cihazlar ile iletişim kurabildiğine değinen ve “Bu konsept diğer hizmetlerle de kolayca bütünleştirilebiliyor” diyen Tarhan, evleri daha akıllı kılacak olan servisler arasında e-ticaretin de bulunduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

“IP teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte akıllı ev konseptinin gelişiminde oldukça önemli bir role bürünen TV, ürün ve hizmet siparişinin yanı sıra, internet bankacılığı ve internet üzerinden video izlemek için de kullanılabiliyor. Geçmişin tek taraflı olarak iletilen yayınları artık kullanıcıların isteklerine göre erişebildikleri ve değiştirebildikleri çift taraflı portallara dönüşmüş durumda. Evlerde akıllı servislerin entegrasyonunun önemi, kullandığımız cihaz sayısının artışına paralel olarak büyüyor. Bu tür servisler için sadece TV’leri değil, aynı zamanda PC’leri ve oyun konsollarını, tabletleri ve akıllı telefonları da kullanıyoruz. Evdeki geniş bant internet ağı, bu cihazların hepsine birden hizmet vermeye olanak tanıyor.”

Kapsamlı çözüm ve hizmetler

ZyXEL, servise yönelik Akıllı Ev ağ geçitlerinin (gateway) ve bulut tabanlı servis platformunun da dahil olduğu uçtan uca Akıllı Ev çözümü sunuyor ve servis sağlayıcıları ve sistem entegratörlerini desteklemeye hazır bir konumda bulunuyor. ZyXEL'in Akıllı Ev ağ geçidi, multi-WAN, Wireless HAN (Home Area Network), 300 Mbps WiFi, Gigabit LAN, VoIP ve USB arayüzlerini destekliyor. Multi-WAN arayüzü, ADSL2+/VDSL2, Gigabit Ethernet WAN ve opsiyonel 3G bağlantılarını otomatik olarak tespit ediyor. ZyXEL, Akıllı Ev servisleri vermek isteyen DSL servis sağlayıcılar için pair-bonded VDSL2 çözümü sağlıyor. Bu çözüm, hem bant genişliğini hem de 'loop' erişimini artırıyor. Pair-bonded VDSL2, Mevcut DSL altyapısında iyileştirme yaparken yatırımı minimumda tutmak isteyen operatörlerin bant genişliği rekabetinde öne geçmelerini sağlayan en iyi çözüm olarak öne çıkıyor.

Akıllı en uygulamaları ile klimaları ya da ışıklandırmayı telefon aracılığıyla kontrol edebilirken, TV’deki bir programın uzaktan ve otomatik olarak kaydedilmesini de sağlayabiliyor. Öte yandan medya sunucusu olarak da kullanılabilen akıllı depolama cihazları, herhangi bir cihaz yoluyla istediğiniz müzik parçasını ve filmi kolaylıkla seçip dinlemenize/seyretmenize izin veren bir arayüz sağlıyorlar. Akıllı ev teknolojileri ile donatılmış evlerde enerji tasarrufu yapılmasını sağlayan; enerji dağıtım ağı ve entegre kullanılabilen enerji yönetim sistemleri de mevcut.

Enerji yönetim sistemleri, küresel akıllı ev pazarının toplam % 25’ini oluşturarak en büyük paya sahip durumda olmakla birlikte, akılı ev sistemlerinin en hızlı büyüyen parçası durumunda. Günlük rutin enerji tüketiminin kontrolünün yanı sıra tüketiciye haftalık, aylık, yıllık tüketilen enerji ve ücret grafiklerini sunabilen akıllı sistemler, kullanıcının rutin yaşam döngüsüne en uygun şekilde ev ortamındaki aygıtları yöneterek minimum enerji ile maksimum verim sunuyorlar. Aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri, doğru zamanda ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalıştırabilir, elektrik ve yakıt giderlerinde ciddi oranda tasarruf sağlanabilir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics