Sektörel 25 MART 2013 / 08:15

Avea Bilkent Mobil İnovasyon Laboratuvarı kuruldu

18 Mart’ta Ankara basını ile bir araya gelen Avea CEO’su Erkan Akdemir, bir ilki gerçekleştirip, Bilkent Üniversitesi ile ortak laboratuvar projesini hayata geçirerek ‘bilgi transferini’ başlattıklarını açıkladı.
Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile kurduğu  ‘teknoloji köprüsü’ aracılığıyla; MIT ile karşılıklı bilgi ve deneyim akışını başlatan Avea, yine bir ilki gerçekleştirip, Bilkent Üniversitesi ile ortak laboratuvar projesini hayata geçiriyor. Bilkent Üniversitesi içerisinde faaliyet gösterecek olan ‘Avea Bilkent Mobil İnovasyon Laboratuvarı’nın kapıları mobil teknolojiler konusunda geliştirilmeye açık fikir ve projesi olan tüm Bilkentlilere açık olacak.
Avea’nın Ar-Ge Merkezi’nin kalifiye mühendis ve uzmanlarını, Bilkent Üniversitesi’nin donanımlı eğitimcileriyle buluşturacak laboratuvarda, mobil teknolojiler, telekom servisleri, büyük verinin işlenmesi ve anlamlandırılması gibi öncelikli alanlarda ortak çalışmalar yürütülecek. Bilkentli araştırmacılar, aynı zamanda projelerini Avea ile birlikte ortak yatırıma da dönüştürebilecekler.
Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2012 yılında Avea’nın toplam istihdamının yüzde 8’inin Ar-Ge’de gerçekleştiğini belirterek, Avea Ar-Ge Merkezi’nde 217 mühendisin çalıştığını söyledi. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdullah Atalar ise Türkiye’deki ilk e-postanın 1987 yılının Ocak ayında Bilkent Üniversitesi’ne geldiğini anlattı. Atalar; “Teknoloji hızla gelişiyor. Bu hızı daha iyi yönetebilmek için Avea ile öğrencilerin yeni iş alanları yaratmalarına imkân verecek laboratuvar kuruyoruz. Avea’nın mühendisleri ile gençlerimiz birlikte çalışarak önerilerde bulunacaklar. Bu laboratuvarda öğrencilerimiz  mobil teknolojiler konularında hayatı kolaylaştıracak çözümler üretecekler. Genç beyinlerin önünü açıyoruz. Gençlerin yaratıcılık kabiliyetlerini kullanmamız lazım” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics