Sektörel 12 ŞUBAT 2012 / 16:31

BTK’nın 2012 iş planı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Acarer, BTK İkinci Başkanı Dr. Ayhan Beydoğan ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Başkanı Fethi Şimşek, 2011 yılı faaliyetleri ve 2012 İş Planı hakkında basın toplantısı düzenledi.
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Acarer, 2011 yılının en önemli konularından birinin ulusal siber güvenlik tatbikatı olduğunu belirterek, bu yılda en az 2 kez siber güvenlik tatbikatı gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi. İnternet servis sağlayıcıların başka ülkelerde tuttukları barındırmaların Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili Türk Telekom ile çalışma yapıldığını söyleyen Acarer, hızlı bir şekilde servis sağlayıcıların bu çalışmalara başladığını aktardı.
Uçakta haberleşme ile ilgili koordinasyonu sağladıklarını ve altyapıyı hazırladıklarını ifade eden Acarer, 2012 yılı içerisinde uçaklarda da mobil iletişim imkanının sağlanacağını açıkladı. Acarer, 3. nesil iletişim sözleşmelerinde BTK tarafından getirilen Ar-Ge ve yerli üretim zorunluluğuna da değindi.
BTK İkinci Başkanı Beydoğan, afetlerde görevli personele verilecek SİM kartları, trafikte geçiş üstünlüğü bulunan araçlara benzetti.
Beydoğan, “Afet durumunda görevli personele, SİM kart önceliği dediğimiz, haberleşme olanağı sağlayacak SİM kart verme projesi var. Doğal afetlerde görevli personele verilecek SİM kartlarla, haberleşme yapacak kişilerin önüne geçerek haberleşme yapmasını sağlayacak özellik verilecek. Projenin 2012 yılı içerisinde tamamlanmasını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:858

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics