Sektörel 09 ARALIK 2013 / 16:51

Callpex, 2013’te yüzde 25 büyüdü

Callpex, 2013’de yüzde 25 büyüme kaydetti. İstanbul, Yozgat ve Bingöl olmak üzere üç farklı lokasyonda, 1.600 çalışanı ile 30’un üzerinde müşterisine servis veren şirket, sektörde farklılaşarak müşterilerine daha çok katma değer ve operasyonel avantaj sunmayı planlıyor.

Müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilen katma değerli dış kaynak çağrı merkezi hizmetleri sunan Callpex, 2013’te yüzde 25 büyüdü. Teknolojiye ve insan kaynağına yatırımlar yapan Callpex, sektöre yeni iş modelleri kazandırıp farklılaşarak müşterilerine daha çok katma değer ve operasyonel avantaj sunmayı hedefliyor.

Sektör, ortalama yüzde 6-7 civarında büyüdü

Çağrı merkezi sektörünü genel olarak değerlendiren Callpex Genel Müdürü Metin Tarakçı, “Ortalama olarak yüzde 15-20 dolaylarında büyüyen sektör, 2013’te yüzde 6-7 civarında büyüdü. Bu büyüme hızındaki azalışın bazı nedenleri var. Bunları; yeni teşvik yasasının getirdiği belirsizlik, outbound projelerle büyüyen şirketleri yakından ilgilendiren ‘izinli pazarlama’ konusundaki yönetmelik, mesafeli satış sözleşmesinin telefonla satışı zorlaştırması, çağrı merkezi çalışanlarının ‘tehlikeli meslek’ grubuna dahil edilmesi, yarım zamanlı çalışanların SSK-SGK ödemelerindeki uygulamadan dolayı tam zamanlı çalışmaya başlamaları şeklinde sıralayabiliriz” dedi.

  Sektör, daha hızlı büyüyebilir

Büyümenin önünü açan bazı adımların atılmamasının da sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çeken Tarakçı, şunları söyledi: “Örneğin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, telekom operatörlerine ve servis sağlayıcılara 80’e 20 kuralını getirdi. Buna göre, çağrıların yüzde 80’inin 20 saniye içinde cevaplandırılması gerekiyor. Bu uygulamanın olumlu olduğunu ama aynı uygulamanın bankacılık sektöründe de geçerli olması gerektiğini düşünüyorum. Böylece sektörün yüzde 25 oranında büyüyeceğini öngörüyorum. Ayrıca bankacılık sektöründe inbound aramaların outsource edilmesi, sektöre olumlu şekilde yansıyacaktır. Yurt dışında bulunan müşterilere hizmet vermeyi planlayan firmaların cesaretlendirilmeleri, bu konuda teşvik edilmeleri de sektörün büyümesini sağlayacaktır.”

En büyük ve önemli pay, insan kaynakları

Teşvik konusu da değinen Tarakçı, insan kaynağının önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Çağrı merkezi sektöründe, hacme bağlı olarak değişse de, giderlerin ortalama yüzde 10 ila 15’i teknoloji yatırımına, yüzde 20-25’i idari giderlere harcanırken, insan kaynağının yüzdesi 65-70 oranında. Emek yoğun bu sektörde, çalışanların motivasyonu, performansı belirleyici konumda. Çalışan sirkülasyonun da çok olduğunu göz önünde bulundurursak, bu mesleği ‘tehlikeli meslekler’ grubuna dahil etmek çok rasyonel değil. Bu uygulama, SGK primlerini ve işveren maliyetlerini 3-3,5 puan seviyesinde artırdı. Gelir kalemlerinde değişiklik olmayan outsource firmalarının giderleri ise her geçen gün artıyor.”

Farklılaşarak katma değerli servis çeşitliliği sağlıyoruz

013 yılında sundukları yeni uygulamalar hakkında bilgi veren Tarakçı, “2013’te Koltuk Kiralama ve Yol Yardımı gibi farklı hizmetlerimizi hayata geçirdik. Burada amacımız, farklılaşarak katma değerli servis çeşitliliğini sağlamak oldu ve bunda da başarıya ulaştık. Farklı ihtiyaçları bulunan müşterilerimizin taleplerini karşılayıp, hizmet kalitemizi artırdık. Koltuk Kiralama uygulamasından faydalanan firmalar, bu hizmet sayesinde ilk yatırım maliyetinden kurtuluyor, teknoloji, bakım, geliştirme gibi giderlerini azaltabiliyor, esnek lokasyon avantajını kullanarak da diledikleri zaman büyüyüp, küçülebiliyorlar. Bu hizmetimizden faydalanan sağlık, sigorta, eğlence gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren dört müşterimiz mevcut. Yol Yardımı hizmetimizle arıza, kaza ve benzeri nedenlerle hareketsiz kalan araç sürücülerine, ihtiyaç duydukları tüm desteği sağlayarak katma değer oluşturmayı amaçlıyoruz. 500’e yakın çekici bağlantımız ile Türkiye’nin en önemli dört markasına hizmet veriyoruz” dedi. 

Şirket birleşmeleri kaçınılmaz

Sektörde 65 dış kaynak şirketi olduğuna değinen Tarakçı sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an müşterilere verilen teklifler, üç-dört sene önceki fiyatlarla aynı. Giderlerin arttığı bir ortamda, gelirler sabit kalıyor ve doğal olarak risk artıyor. Şirketlerdeki karar alıcılar, teşviklerin birkaç yıl daha süreceğini, sonrasının ise karanlık olduğunu düşünüyorlar. 2014’te şirketlerin artan maliyetler karşısında ayakta durabilmek için birleşme yolunu tercih edebileceklerini ve satın almaların gerçekleşeceğini söyleyebilirim.”
ETİKETLER : Callpex

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics