Sektörel 18 MART 2013 / 08:14

Deloitte TMT öngörüleri açıklandı

Deloitte, teknoloji, medya ve telekomünikasyon alanındaki öngörülerini Deloitte’un TMT Direktörü Duncan Stewart’ın katıldığı toplantı ile açıkladı. Deloitte’un TMT (Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon) öngörülerine göre, akıllı telefon satışında artış yaşanırken, sanılanın aksine veri trafiğinin yüzde 80’den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleştirilecek.
Stewart, 12’nci raporlarında, şirket ve hükümetlerin, önemli teknolojik gelişmeler çerçevesinde oluşan tartışma ve gelişmeler için almaları gereken aksiyonlara ilişkin öngörülerin yer aldığını belirtti ve ayrıca yeni raporlarında bilgisayar ve cep telefonu kullanımı, mobil reklamcılığın değişimi ve hesap güvenliği gibi konularda da çarpıcı görüşlere yer verildiğini vurguladı.
Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri Tolga Yaveroğlu ise bu yıl hazırlanan raporun akıllı aletlerin artan satışına rağmen bilgisayar kullanımının yüksek olmasından LTE teknolojisine, akıllı cihazlara veri akışından şifre güvenliğine kadar birbirinden önemli birçok başlığı içerdiğini aktardı.
Rapora göre, mobil reklamda yeni bir dönem yaşanacak. Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların yüzde 50 büyüme oranı yakalayarak, pazar genişliğinin toplamda 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
Her ne kadar bilgisayar, telefon ve tablet ile birlikte bu tür cihazların satışlarında yüzde 20 ile en düşük paya sahip olsa da internette veri trafiğinin yüzde 80’den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleştiriliyor. Ek olarak kullanıcılar, bilgisayar başında diğer cihazlara oranla yüzde 70 daha fazla zaman geçiriyor. 2013, TV endüstrisinin, şu an mevcut olan HD yayından 4 kat daha kaliteli yayın kapasitesine sahip 4K teknolojisine geçmeye hazırlandığı bir yıl olacak. 4K’nın tamamlanması yıllar alacak, dolayısıyla bu teknoloji sadece bazı oturma odalarına girebilecek. 4K televizyon yayını ise 2013’te yapılmayacak. Yaklaşık 20 televizyon seti, ortalama 15 - 25 bin dolar arasında fiyat ödemeyi kabul edenlerin olacak.
Raporda öne çıkan bir başka nokta ise, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 90’ından daha fazlası kısmen ya da tamamen kurumsal sosyal ağlara sahip olacağı. Bu oran, 2011 ile karşılaştırınca yüzde 70 daha fazla. Bu ağlara üye olan kullanıcıların ise sadece yüzde 30’u haftada bir ya da daha fazla kez bu hesapların içeriklerini takip ederken, yüzde 40’ı ise içerik oluşturuyor.
İşverenin bilgisayar parası ödenmesine rağmen, yalnızca birkaç şirket “kendi bilgisayarını kendin getir” eğilimine uyum sağlayabildi. Aynı zamanda Fortune 500 listesi şirketlerinin yarısının, 2013 yılında çalışanlarının kendilerine ait cihazlarını işyerine getirmelerine izin vereceği öngörülüyor.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics