Sektörel 21 MART 2013 / 17:18

Ekonominin öncü sektörleri bu zirvede

Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ekonomik gelişmelerin masaya yatırılacağı Zirve’de, 6 cumhurbaşkanı, 4 meclis başkanı, 1 başbakan, 9 eski cumhurbaşkanı ve 20 bakanın katılımıyla kaynakların yeni ve verimli dağıtım formülleri aranacak. Etkinlikte ayrıca Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da kapanış oturumunu yönetecek.

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenecek Avrasya Ekonomi Zirvesi, Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar politikalarında işbirliği yoluyla istikrar oluşturulmasını hedefliyor. Bu yılki etkinliğe 6 ülkenin cumhurbaşkanları, 4 meclis başkanı, 1 başbakan, 9 eski cumhurbaşkanı ve 20 bakanın yanı sıra kamu ve özel sektörden üst düzey yöneticiler katılacak.

İstanbul WOW Hotel’de 9-11 Nisan 2013 tarihlerinde yapılacak etkinlikte bu yıl, bilgi teknolojileri ve iletişim, savunma ve güvenlik, enerji, sağlık ve Eğitim konuları ayrı ayrı ele alınacak. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünya ekonomisinin büyük bölümünü ve dünya nüfusunun yüzde 70’ini kapsayacak bu geniş coğrafyanın geleceğine yön verecek, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve refahı hedefleyen Zirve’de kısıtlı kaynakların istikrarlı, düşük maliyetli ve sürdürülebilir arzı da masaya yatırılacak.

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın liderlik edeceği “ Kapanış Oturumu” da yapılacak. Oturumda bölge liderleri Avrasya’da refah ve barışın formüllerini masaya yatıracak. Zirve organizasyonu içerisinde paralel sektör oturumları haricinde, gala yemeği ve çeşitli sosyal programlar da bulunuyor.

Avrasya Ekonomi Zirvesi, Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Sektörü Danışma Kurulu Eş Başkanı ve Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Son 15 yıldır gerçekleştirdiğimiz bu önemli etkinlikte savunma ve güvenlik konuları ilk kez kapsama alınmış bulunuyor. Zirvenin esas amacı Türkiye’nin Avrasya ülkeleri ile işbirliğine soyunması ve söz konusu ülkelerle olan ilişkilerinde lider bir pozisyonda olmasıdır.”

Avrasya Ekonomi Zirvesi Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Sektörü Danışma Kurulu Eş Başkanı ve İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren ise şunları söyledi: “Fiber ve bulut teknolojileri, acil durum ve kamu güvenliği haberleşme sistemleri, siber güvenlik ve stratejik uydular, bu yılki zirvede çeşitli panellerde tartışılacak konular arasında yer alıyor. Ülkemiz ve bölgemiz için büyük önem taşıyan bu etkinlikten çıkacak sonuçlar stratejik sektörlerin kalkınma ve istikrar üzerindeki rolünü de vurgulayacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics