Sektörel 09 OCAK 2013 / 13:24

Enerjide kapsamlı tasarruf

Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline’ın verimlilik ve tasarruf amaçlı çözümleri, 1 yılda 24,6 milyon TL’ye denk gelen 69 milyon kWh’lik enerji tasarrufu sağladı. Turkcell, rüzgar türbini ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren melez iletişim üniteleri ve elektrik şebekesinin ulaşamadığı 25 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerine ek olarak, şebekesinde yaptığı diğer tasarruf çalışmaları ile bir yılda 60,9 milyon kWh enerji tasarrufu elde etti. Böylece çevreye yaklaşık 41 bin 290 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, enerji tasarrufu miktarı 22 bin 400 hanenin bir yıllık elektrik tüketimi seviyesinde oldu. Turkcell, binalarında da elektrik ve mekanik sistemlerde ilgili çalışmalarını sürdürerek, bir yılda 925 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 2,5 milyon kWh enerji tasarrufu sağladı.

Aboneleri de bilinçlendirme çabası

Turkcell Superonline ise, Türkiye’de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olarak, bu şebeke sayesinde bir yılda yaklaşık 5,9 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. Bu teknolojinin kullanımı, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 9 milyon kWh’lik ısı enerjisinin de engellenmesini sağladı. Ayrıca 10 Gbps yerine 100 Gbps’lik dalga boyuna geçerek, işletmede yaklaşık 299.000 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlayan Turkcell Superonline, böylece toplamda 3 bin 465 hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen enerji tasarrufu sağladı.

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, konuyla ilgili olarak, çevre korumasına ve verimliliğe katkı sağlayan çözümlerle müşteri memnuniyetini her alana yayma konusunda çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Öte yandan Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda e-fatura kullanımını teşvik eden Turkcell’de bu seçeneği kullanan müşteri sayısı 2,4 milyon. E-fatura kullanımı ile 1 ayda 28 ton daha az kağıt kullanılarak 476 ağaç kesilmekten kurtarılıyor.