Sektörel 09 EYLÜL 2012 / 16:24

FATİH Projesi heyecanını yitiriyor mu?

Açıklandığı ilk dönemlerde büyük heyecan yaratan FATİH Projesi’nde yol haritası henüz net olarak açıklanmış değil. Somut adımların atılmaması bilişim sektörünün de eski heyecanını yitirmesine neden oluyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alan “Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” (FATİH) Projesi, hem eğitimciler hem de bilişimciler tarafından heyecanla karşılanmıştı. 15 milyon öğrenciye bir tablet bilgisayarın verileceği, her sınıfın akıllı tahta ile donatılacağı bu proje hayata geçtiğinde dünyada da bir ilk olacak. Donanım ürünleri, işletim sistemi, internet bağlantısı, içeriği gibi farklı ayakları düşünüldüğünde büyük bir ekosistemi bünyesinde barındıran FATİH Projesi’nin yol haritası henüz tam olarak açıklanmadı. Dolayısıyla da projenin yarattığı heyecan da sanki yavaş yavaş yok oluyor.
Şu anda projenin sahibi olarak TÜBİTAK görülüyor. TÜBİTAK bu konuda yoğun bir çalışma temposu içinde bulunmasına rağmen dışarıya bunu yansıtamıyor. TÜBİTAK yetkilileri bahar aylarında bilişim dünyasına bazı mesajlar vermişlerdi fakat bunun devamı ne yazık ki gelmedi. TÜBİTAK ULAKBİM yetkililerinin verdiği mesajların temelinde işletim sisteminin Pardus olacağı belirtiliyordu. Akıllı tahtalar için yapılan pilot çalışmada Pardus sisteminin kendini kanıtladığı ve alımı yapılacak yaklaşık 650 bin adet akıllı tahtanın Pardus temelli olacağı yer alıyordu. Pardus’un mobil sürümünün tamamlandığı ve yakın bir zamanda duyurusunun yapılacağı belirtiliyordu. TÜBİTAK şu ana kadar henüz mobil sürümünün duyurusunu yapmış değil. Aradan geçen sessiz dönem, sürümün henüz hazır olmadığı ya da başka diğer sistemlerin de projede kullanılabileceği şeklinde değerlendiriliyor.
Türkiye donanım sektörünün yanı sıra yazılım sektörü için de bir sıçrama tahtası olmasının beklendiği FATİH Projesi hakkında son günlerde şirket yöneticileri de konuşmaya pek hevesli görünmüyorlar. Bunun nedeni olarak da pilot proje dışında ihalelerin açılmaması ve ne zaman açılacağı bilgisinin de henüz açıklanmaması gösteriliyor.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics