Sektörel 22 OCAK 2013 / 10:41

Geleceğin mimarisi: 3D basılmış binalar

Hollandalı bir mimar yeryüzünden esinlenerek 3 boyutlu basılmış bina planı hazırladı.

Binalar tek tarafı sürekli döngü halinde olan devasa möbius şeridine benzer şekilde tasarlandı.

4-5 milyon avroya mal olacak bu binaları tüm dünyada yapmayı hedefliyor. Müzeler, turizm büroları ve şahısların bu projeyle ilgilendiğini belirten Ruijssenaars bu projede geniş ölçekli 3 boyutlu baskı uzmanı Enrico Dini ile çalışıyor.

Dini’nin 3 boyutlu baskı tekniğinde 3 boyutlu yazıcılar kum ve çimentodan daha güçlü mermer gibi bir materyal elde etmek için özel bir yapıştırma maddesi kullanılıyorlar.

BBC’ye konuşan Ruijssenaars, “Mimari bir yapının özel tasarımları inşa etmek için çok iyi bir yol olduğunu, 3 boyutlu baskılarla bu tasarımların başı ve sonu olmayan şekilde yapabiliyoruz. 3 boyutlu baskı gerçekten harika. Ancak yine de 1000 metrekareden fazla binalar için beton güçlendirmeler gerekiyor. Geleneksel yapılarda betonları ahşap kalıplara dökerek bekletmeniz gerekiyor ve bu çok fazla zaman ve enerji kaybı anlamına geliyor. 3 boyutlu baskı yöntemiyle istediğiniz her şeyi basabiliyorsunuz dedi ve ekledi: “Bu teknikle ilk evin 2014’te yapılabileceğini söyledi. Her ülkede bir tane yapmak istiyoruz.”

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN