Sektörel 18 MART 2013 / 08:14

Hızlı değişime ayak uyduran kazanır

Bilişim ve farklı sektörlerde iş dünyasını bir araya getiren IBM Çözümler Zirvesi 2013, 12 Mart’ta İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi.

IBM Türk, IBM Çözümler Zirvesi’nin üçüncüsünü “Sektörlerin gelecek eğilimleri” ana fikriyle 12 Mart’ta İstanbul’da düzenledi. Zirvede bankacılık, sağlık, perakende, şehircilik, telekom, sigorta gibi başlıklarda yeni iş modelleri ve yurtdışı BT uygulamaları ele alındı. Zirvenin konuları arasında bilgi çağında artan sayısallaşma, değişen müşteri profili, sürdürülebilir müşteri memnuniyeti, marka ve akıllı şehirler yaratmak, mobil eğilimler, konvansiyonel ticaret ve e-ticaret ilişkisi, bulut bilişim ve artan güvenlik ihlalleri gibi başlıklar yer aldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomes Cagigas gerçekleştirdi. Türkiye’deki 75’inci yılında IBM’in yakın dönem stratejilerini ve önceliklerini aktaran Cagigas, ülke genelinde ciddi bir büyüme öngördüklerini vurguladı. Küresel değişime ayak uydurmanın bir gereklilik olduğunu söyleyen Cagigas, dinamik bir pazarda ayakta kalmanın değişim becerisi gerektirdiğine işaret etti. Cagigas, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Araştırma ve inovasyon bizim için önemli. Bu iş ortaklarımızın işine değer katmak, onlar için katma değer yaratmak demek. Artık bilişsel sistemler devri başlıyor ve Watson bunun bir örneği. Daha verimli olabilmek, sürekli artan veriyi doğru yorumlamaktan geçiyor. Bunları doğru bir şekilde ayrıştırmak, bunun için de doğru yatırımları yapmak gerekiyor. Bu sadece iş modelini değil, tüketici zihniyetini de değiştirmek anlamına geliyor.”

“Yatırımlarımızı destekleyecek her konuda satın almalara açığız”
2012 yılının IBM için başarılı geçtiğini söyleyen Cagigas, satın alma ve birleşmelerin kendileri için önemine dikkat çekerek yatırımlarını destekleyen her türlü çözüm konusunda satın almalara açık olduklarını ifade etti. Türkiye gibi hızlı değişen bir pazarda bu değişimi desteklemenin kendileri için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Cagigas, mobil gelecek ışığında yeni uygulamaların ve analiz yöntemlerinin de önem kazanacağına işaret etti. Mobildeki gelişimin diğer sektörlere yansımasını ve yarattığı değişimi “tüketici alışkanlıklarını bilmek fark yaratır” şeklinde tanımlayan Cagigas, IBM MobileFirst çözümü hakkında da bilgi verdi.
Toplantının sonunda söz alan IBM Türk Yazılım Bölüm Müdürü Gökhan Nalbantoğlu da Türkiye’de teknolojik uyumu hızlandırmanın görevleri olduğuna inandıklarını belirterek, BT harcamalarının artması gerektiğine dikkat çekti.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics