Sektörel 27 MART 2013 / 15:03

HP’den Materyal Takip Sistemi

Uluslararası Materyal Veri Sistemi (IMDS) barındırma ve teknik destek sözleşmesini yenileyen HP, otomotiv sektörünün tedarik zincirini denetleyecek. Böylece üretimde zararlı maddeler kullanılmasına engel olmak amacıyla gereken desteği sağlayacak.

Hewlett-Packard GmbH, dünyanın 34 lider otomotiv üreticisinin tedarik zincirinden insan sağlığına zararlı maddeleri elimine etmesi için geliştirilen takip çözümü Uluslararası Materyal Veri Sistemi’ni (IMDS) önümüzdeki 5 yıl süresince barındıracağını duyurdu.

Paylaşımlı bir veri bankası olan IMDS, dünyanın lider otomotiv üreticileri ile bu şirketlere tedarik zinciri üzerinden yan sanayi ürünleri sağlayan 100 bin işletmenin tehlikeli maddelerle ilgili yasal mevzuata uymasını kolaylaştırıyor.

Otomotiv sektöründeki parçaların üretiminde kullanılan bütün materyalleri kapsayan IMDS, materyal özellikleriyle ilgili 40 milyondan fazla veri tablosu sağlayarak üretim sırasında, kadmiyum, kurşun, cıva ve heksavalent krom gibi ağır metallerin kullanılmasının önüne geçiyor. IMDS, aynı zamanda şirketlerin, geri dönüşüme uygun atıklar ile üretimde verilen firenin envanterini çıkararak, çevreyi ve insan sağlığını korumasına yardımcı oluyor.

Yenilenen sözleşme çerçevesinde HP Kurumsal Hizmetler, IMDS küresel veri deposunu geliştirmeye, barındırmaya ve teknik destek hizmetleri sunmaya devam edecek.

Jaguar Land Rover Temsilcisi ve IMDS Yönetim Kurulu Sözcüsü Matthew Griffin konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Eskiden her OEM’in yasaklı ve raporlanabilir maddelerle ilgili kendi listesi vardı. Bu da tedarik zincirinde takip ve tespit sürecini zorlaştırıyordu. IMDS ise imalatta materyal bilgilerinin paylaşılması için standart bir format sunuyor ve bu da otomotiv sektörünün yasal şartnamelere düşük maliyetlerle uymasını kolaylaştırıyor.”

Avrupa Birliği’nin atıkların azaltılmasını hedefleyen Kullanım Ömrünü Tamamlamış Taşıtları (ELV) Direktifi için geliştirilen IMDS, otomotiv sektöründeki materyal bilgilerini raporlamak adına küresel bir standart olarak kabul ediliyor. Dünyada yasal denetimleri sıkılaştıran ülkelerin sayısının artmasıyla birlikte, orijinal otomotiv donanımı üreticileri de (OEM’ler) BMW, Daimler, Ford, Opel, Porsche, Volvo ve VW ile işbirliğine giderek IMDS uygulamasına geçti.

IMDS; otomotiv üreticileri, tedarikçiler ve tedarikçilerin yan sanayi sağlayıcıları arasında, otomobil üretiminde kullanılan parçalara ait yapı malzemeleriyle ilgili bilgi alışverişine müsait bir mecra oluşturuyor. Parça materyallerine ilişkin bilgiler OEM’den hurda ve diğer atıkları elden çıkarma alanında uzmanlaşan şirketlere gönderilerek ELV direktifi ile uyumluluk sağlanıyor. Bunun sonucunda IMDS, otomotiv üreticilerinin, 2015 yılından itibaren üretilen bütün araçların yüzde 95’ini geri dönüşüme sokma taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı olacak.

HP Otomotiv ve Havacılık–Uzay Sanayisi Global Direktörü Oliver Bahns, IMDS’nin avantajlarını şöyle tanımladı: “Otomotiv sektörünün yeni düzenlemelere her zaman uyum sağlaması ve eski otomobillerin geri dönüşüme sokulma oranını artırması gerekiyor. HP, son 12 yılda otomotiv sektörü ile yakın çalıştı ve IMDS’nin, otomobil parçalarında kullanılan tüm materyallerle ilgili olarak, tedarik zincirinin her aşamasında net bilgi sağlamasını mümkün kıldı.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics