Sektörel 11 ARALIK 2009 / 18:25

HP Türkiye’de 20. yılını kutluyor

Türkiye’deki 20. yılını “20. Yılda 20 Ödül - Hayatı Paylaşıyoruz” etkinliğiyle kutlayan HP, Ortaköy Esma Sultan yalısında düzenlenen törende, Türkiye’de özel sektör, kamu ve sivil toplum girişimleriyle teknoloji ve inovasyonun gelişimine 20 yılını adamış öncü isimleri oluşturduğu bağımsız bir jüri değerlendirmesi sonucu ödüllendirdi. Ödül törenine HP Türkiye çalışanları, iş ortakları, müşterilerinin yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ile bilişim dernek temsilcileri katıldı.
Törende HP’nin ülkedeki 20 yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla Türkiye’deki en yaygın dağıtım ağı ve iş ortaklığı yapısına sahip tek teknoloji şirketi olarak 700 milyon doları aşan ciroya ulaştıklarını belirten Serdar Urçar, 2010 yılında Foxconn ile Türkiye’de kişisel bilgisayar üretim merkezi kurmayı planladıklarını ve burada üretilecek yıllık 2,4 milyon bilgisayarın yüzde 80’inin ihraç edileceğini açıkladı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; törende bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir sektör olmaktan çıkarak bir yaşam tarzına dönüştüğüne işaret ederek, HP’nin Türkiye’deki 20. yılında bilgisayar üretim merkezi yatırımını hükümet ve siyaset olarak her şekilde desteklemeye hazır olduklarını ifade etti. Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümü vizyonu çerçevesinde Yıldırım, 2023 yılında bilgi ve iletişim teknolojilerinin cirosunu 160 milyar dolara ve bunun içinde yazılımın payını yüzde 50’ye çıkarmayı amaçladıklarını aktardı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de sektörde taşların yerine oturduğunu söyledi.
Törende ödül alan isimler Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Doç.Dr. Tayfun Acarer, Prof.Dr. Osman Coşkunoğlu, Süreyya Ciliv, Mehmet Nalbantoğlu, Prof.Dr. Aydın Köksal, Hakan Aybar, Mehmet Sucu, Alphan Manas, Tuğrul Tekbulut, Turhan Menteş, Mustafa Akgül, Faruk Eczacıbaşı, Murad Bayar, Emrehan Halıcı, Ersun Yanal, Cemil Arıkan, Reha Denemeç, Bülent Çelebi ve İzi Kohen oldu. HP, ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte 20. Yıl Ödülü alan 20 kişi adına mühendislik eğitimi alan 20 üniversite birinci sınıf öğrencisine tüm öğrenim hayatında geçerli olmak üzere eğitim bursu vereceğini açıkladı.
Gecede ayrıca HP Türkiye’nin eski genel müdürleri Tayfun Uğur, Aysel Özal ve Şahin Tulga’ya onur ödülleri verildi.
ETİKETLER : Sayı:749

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics