Sektörel 22 NİSAN 2013 / 08:12

IBM’den geleceğe destek

Bu sene Türkiye’deki 75. yılını kutlayan IBM; akıllı çözümlerini ve büyük veri ile şekillenen yeni dünyayı 16 Nisan’da Ankara’da tanıttı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen IBM Çözümler Zirvesi; bilgi çağında artan sayısallaşma, mobilite, güvenlik, akıllı bilgi işlem, bulut bilişim, iş sürekliliği gibi iş ve teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren konuları gündeme taşıdı.
IBM Türk’ün yeni Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, etkinliğin açılış konuşmasında Türkiye’deki BT pazarını ve BT sektörünün gelişimi için önünde yatan fırsatları değerlendirdi: “Bugün Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyor. Fakat BT sektörüne baktığımızda daha gidilecek çok yol olduğunu görüyoruz; bu bizim açımızdan fırsat demek. Hükümetin ve ilgili bakanlıkların e-Dönüşüm projeleriyle Türkiye’nin bir teknoloji merkezi olma gayesine sağlam adımlarla ilerleyeceğini düşünüyoruz. Tüm bunlar Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağlayacağı gibi, 2020 Olimpiyatları ve EXPO 2020 gibi adaylıkları da destekleyen çabalardır.”
Liderler verilere güvenmiyor
Etkinlikte, IBM Türk Yazılım Grubu Ülke Müdürü Gökhan Nalbantoğlu ise büyük veri ve sayısal çağ ile gelen değişime, hızlı küreselleşmeyle devletlerin karşılaştığı zorluklara değinerek, “Büyük veri açısından yaşadığımız değişim, verinin analizinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Verinin hacmi ve işlenmesiyle ilgili hız inanılmaz boyutta. Veriyi işlemeden, anlamadan bahsettiğimiz herhangi bir şeyi yapabilmemiz mümkün değil. Bugün her üç liderden bir tanesi karar almak için kullandığı veriye güvenmiyor. Bunun nedeni ise istatistiklerde saklı; 2009’da dünyada 76 milyon akıllı ölçüm cihazı vardı, 2014’te bu rakamın 200 milyona çıkacağı öngörülüyor” açıklamasını yaptı. Nalbantoğlu, mobil konusuna vurgu yaparak IBM’in kamuya; vatandaşlarına daha güvenli bir ortamda hizmet etmeleri için yardımcı olduğunu dile getirdi. Etkinliğin konuk konuşmacısı; IBM’in ödüllü yapay zekâ teknolojisi Watson’un ticari hayattaki yansımalarını ve büyük veri çağındaki değişimi anlatan IBM Gelişen Teknolojiler Program Direktörü Dr. Peter Waggett idi. Paralel oturumlarda, Matlı Yem ve Türk Telekom, başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar.
ETİKETLER : Sayı:918