Sektörel 17 MART 2014 / 08:20

İhtiyaca uygun nokta atış teknolojiler devri

Deloitte’un yayınladığı ‘Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) 2014 Öngörüleri’ raporuna göre, küresel bazda 375 milyar dolarlık akıllı telefon satışı gerçekleşecek. Bu gelişimle birlikte 55 yaş üzeri akıllı telefon kullanıcı sayısı da yüzde 25 oranında artacak. 100 milyon kişi televizyonu artık akıllı cihazlardan ve tabletlerden izleyecek. İnternete bağlı televizyon, bilgisayar, oyun konsolları, akıllı telefonlar, telefon özelliği olan ve olmayan tabletlerin satışının 750 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Rapora göre, bu satışın yaklaşık yarısını akıllı telefonlar oluşturacak. Tablette ekran boyutları küçülürken, yılın ilk çeyreğinde kullanımda olan ekranı 8,5 inç ve daha büyük olan tabletlerin de sayısı 165 milyona ulaşacak. Deloitte TMT Global Lideri Duncan Sinclair, 6 Mart’ta bu öngörüleri ele almak üzere Edition Otel’de basınla bir araya geldi. İnternet trafiğinde videonun payının yüzde 80-90’lara ulaşacağı tahmininde bulunan Sinclair, tüketicilerin donanıma daha az, buna karşılık içerik, uygulama, yazılım yapısına daha çok harcama yapma eğilimine işaret etti. Rapora göre, giyilebilir cihazların satışlarında da artış olacak. Ancak toplantıda sunum yapan Sinclair, giyilebilir teknolojilerin beklenen patlamayı yaratmayacağı kanısında. Bu konudaki tahminleri abartılı bulduğunu sunumunda dile getiren Sinclair’e göre, sağlık, ilaç gibi sektörel uygulamalar bu teknolojilerde daha çok öne çıkacak.

Sağlık ve eğitim bilişimle yenileniyor
Deloitte tahminlerine göre, 10 milyon adet akıllı gözlük, akıllı saat ve akıllı bileklikten yaklaşık 3 milyar dolar satış geliri elde edilecek. Kullanıcıların çevrimiçi kayıt yaptırabildikleri, derslerini de bilgisayardan takip ettikleri kitlesel açık çevrimiçi ders sistemine (massively open online course – MOOC) ders kayıtlarının 2012 yılı verilerine kıyasla yüzde 100 artması bekleniyor. Sağlık sektöründe verimlilik sağlayan bilişim uygulamalarına dikkat çekilen rapora göre, e-viziteler kesin belirtisi olan hastalıklarda yaygın olacak. Yine 2012 yılı ile kıyaslama yapılan raporda, bu başlıkta yüzde 400 büyüme ile 5 milyar dolar tutarında tasarruf öngörülüyor.

Telefon ve tabletin buluşma noktası
Telekomünikasyon başlığında anlık mesajlaşma işlemlerinin gelişimine işaret ediliyor. Buna göre, anlık mesajlaşma işlemlerinin 2014 yılında SMS’in iki katından fazla olması bekleniyor. Tahminlerde öne çıkan beklenti ise 5-7 inç arası ‘telefon özelliğine sahip mini tablet’ olarak tanımlanan ‘phabletler’de ilgi yoğunluğu. Oyunseverler ve mesaj kullanıcıları bu tabletleri tercih ediyor. Ama buna ek olarak, akıllı telefonlara kıyasla daha büyük ve aydınlık ekrana, büyük klavyeye sahip olması ile 55 yaş ve üzeri kesimin de ‘phablet’ kullanmayı tercih edeceği üzerinde duruluyor.
TV’deki değişim de raporda detayları ile ele alınıyor. 2014 yılında 100 milyonun üzerinde izleyicinin TV’yi dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon aracılığıyla da seyredeceği öngörüsünde bulunulan raporda, TV’lerde ‘abonelik’ yapısının gelişimine işaret ediliyor. Buna göre, 50 milyon evde birden fazla sayısal TV platformu aboneliği olacak. Ayrıca 10 milyon hane de genişbant gibi farklı platformlar üzerinden Premium TV hizmetinden yararlanacak. Sayısal platformların yaygınlık kazanması ve çevrimiçi TV izleme alışkanlıkları reklam ölçümlemesinde farklı uygulamaları beraberinde getirecek. Reklam getirisinin ölçümlenmesinde bazı değişiklikler öngörülen rapora göre, yeni nesil melez ölçümleme modeli şekillenecek. Ayrıca müzik sektöründe hak sahiplerine ödenen teliflerin, kaydedilmiş müzik araçlarından elde edilen gelirin ilk defa olarak 1 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.
ETİKETLER : Sayı:963

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN