Sektörel 23 AĞUSTOS 2013 / 10:51

İnşaat sektörüne kimliklendirme önerisi

ATO 37. Meslek Komitesi, Türkiye’deki tüm konutların ve iş yerlerinin kimliklendirilerek, elektrik, su, doğalgaz, emlak ve çöp vergisi gibi ödemelerinin tek numarayla yapılmasını önerdi.

Ankara Ticaret Odası’ndan (ATO) yapılan açıklamaya göre; inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kayıtlı bulunduğu 37. Meslek Komitesi, Türkiye’deki tüm konut ve iş yerlerinin kimliklendirilmesi konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilmesi yönünde bir karar aldı.

MERNİS benzeri sistem

37. Meslek Komitesi’nin kararını değerlendiren ATO Başkanı Salih Bezci, MERNİS sistemiyle Türkiye’de vatandaşlara kimlik numaraları verilerek pek çok işlemde kolaylık ve pratiklik sağlandığını, MERNİS sistemiyle de aynı şekilde şirketlerin tescil işlemlerinde pratiklik ve şeffaflık sağlandığını hatırlattı. Halihazırda vatandaşların konut alırken veya taşınırken elektrik, su ve doğalgaz açtırma ve kapattırma işlemleri için çok zaman ve emek harcadığını anlatan Bezci, vatandaşlar açısından bu işlemlerin zaman zaman çileye dönüştüğünü söyledi. Bezci, kimliklendirilmiş konut sisteminde, Türkiye’de bulunan iş yerleri ve konut olarak kullanılan tüm binalara kimlik numarası niteliğinde birer numara verilebileceğini ve elektrik, su, doğalgaz, emlak ve çöp vergisi gibi binayla ilgili tüm işlemlerin tek numaradan ve tek merkezden yapılabileceğini ifade etti. Türkiye’de son dönemde azalmakla birlikte hâlâ kaçak elektrik ve su kullanımından bahsedildiğini hatırlatan Bezci, “MERNİS ve MERSİS sistemlerinde olduğu gibi tek numara konut ve iş yeri alım satımı, elektrik, su ve doğalgaz aboneliği, çevre ve temizlik vergileri gibi tüm işlemlerde şeffaflık sağlanır. Tek numaralı konut ve işyeri emek ve zamandan kazandıracağı gibi vergi ve hizmet bedeli kayıp ve kaçakları da önler” dedi.

ATO kurumlara önerilerini iletiyor

Kimliklendirilmiş konut sisteminin çevrimiçi hizmete geçişi de kolaylaştıracağını kaydeden Bezci, “Tek numaralı sistemde, ev ve iş yeri alan, taşıyan herkes abonelik işlemlerini çevrimiçi olarak başlatıp, tek merkezden kısa sürede tamamlayabilir. Sistem hem alıcı, hem satıcı, hem kiralayan hem kira veren için şeffaf ve kolay hale gelir” dedi. Bezci, ATO olarak konuyla ilgili görüş ve önerilerini yazılı olarak ilgili tüm kurum ve kuruluşlara ileteceklerini de kaydetti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics