Sektörel 21 OCAK 2013 / 14:33

İş Bankası'ndan Parakod

Türkiye İş Bankası’nın Bilişim Sektöründe faaliyet gösteren iştiraki SoftTech A.Ş. tarafından geliştirilen Parakod uygulaması ile İş Bankası müşterileri Ingenico POS’ları bulunan Parakod iş yerlerinde kartlarını kullanmadan cep telefonları ile ödeme yapabilecek.

İş Bankası, cep telefonları ile mağaza alışverişlerinde kredi kartı bulundurmadan istenilen ürün veya hizmetin satın alınmasını sağlayan QR kod (Quick Response – Cep telefonu kameralarından okutulabilen barkod sistemi) teknolojisini hayata geçiren ilk banka oldu.  “Parakod” olarak isimlendirilen ve şu anda androrid ve iOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışabilen sistem, bankanın anlaşmalı üye iş yerlerindeki Ingenico POS cihazları üzerinde kullanılabiliyor.

Uygulamanın ilk prototipi, SoftTech A.Ş. Ar-Ge ekibinin ödeme sistemleri üzerine yaptığı Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıktı. Mevcut durumda mobil ödeme sistemlerinden faydalanmak isteyen müşterilere sunulan çözümlerde tüketicinin telefon üzerine ilave bir cihaz takması ya da SIM kartını değiştirmesi gerekirken, Parakod uygulamasında ilave bir cihaza ya da kart değişikliğine ihtiyaç duyulmuyor. Uygulamanın, kamera ve internet bağlantısı bulunan bir cep telefonuna indirilerek hızlıca kullanılmaya başlanabilmesi tüketiciler için avantaj oluşturuyor. Proje kapsamında Bankamatik ve MaxiPara kartlar da kullanılabiliyor.

Kart bilgileri girilmeden alışveriş yapma imkanı

İş Bankası müşterilerinin şubeye gitmeden bankacılık işlemlerini tamamlayabildikleri İşCep uygulamasının içinde bir özellik olarak yer alan Parakod`u kullanabilmek için öncelikle İşCep müşterilerinin kredi kartı veya müşteri numarası ile yeni özelliği aktive etmesi gerekiyor. Uygulama, cep telefonu üzerinde kredi kartlarına ait son kullanım tarihi, kart numarası, şifre vb. hiçbir bilginin tutulmaması ve aktivasyonun bir defaya mahsus gerçekleştirilmesi, alışveriş anında yeniden kart bilgilerinin girilmesine gerek kalmaması sebebi ile hem basit hem de güvenli olma özelliğini taşıyor.

Kasada Parakod’la ödeme yapılmak istendiğinin beyan edilmesinin ardından Parakod uygulamasından kullanılmak istenilen kart seçilip, POS ekranında yer alan QR kod cep telefonu kamerasından okutuluyor.  Ardından işlem cep telefonu üzerinden onaylanıyor ve son olarak POS terminaline kullanılan kartın şifresi giriliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Bölüm Müdürü  Nevra Toktaş  Parakod'u, ödeme teknolojilerinde pratik bir yenilik  olarak nitelendirerek, bu sistemin kullanıcılara kredi kartı taşımadan güvenli alışveriş imkanı sunduğunu ifade etti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics