Sektörel 25 KASIM 2013 / 08:18

ISACA Ankara çatısında BT yönetişimi ve denetimi tartışıldı

Özellikle BT kurumsal yönetimi ve denetimi konularında öncü bir kuruluş olan ve dünyaya yayılmış 200’den fazla şubeye ve 110 bini aşkın üyeye sahip ISACA’nın Ankara’daki temsilcisi olan derneğin de kamu ve özel sektörden üyeleri bulunuyor. ISACA dünyada, CISA (BT Denetimi), CISM (Bilgi Güvenliği Yönetimi), CGEIT (BT Yönetişimi) ve CRISC (BT Risk Yönetimi) konularında her yıl sınavlar yaparak, uluslararası geçerli profesyonel sertifikalar ve mesleki yetkinlikle ilgili etkinlikler yürütüyor. 16 Kasım’da Ankara’da düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan ISACA Ankara Kurucu Başkanı Mehmet Cüneyt Üvey, “BT yönetişimi ve denetimi deyince akla ilk gelen COBIT, ISACA’nın yarattığı en yaygın model ve en önemli ürünlerinden. Kurumların bilgilerinin korunması uzmanlık alanımız” ifadesini kullandı.
Etkinlikte, ‘Kurumsal Yönetim Yolculuğu’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Satış ve İnovasyon Mühendisi Şemsettin Akçay, bilgi işlemin bizde yönetsel vizyon sağlamadığını belirterek “ Türkiye olarak 3,5 saatlik uçuş mesafesinde 1,6 milyar nüfus ve 54 ülke bulunuyor. 23 trilyon dolarlık bir coğrafyanın ortasında oturuyoruz” dedi ve gelecekte rekabetin ağlar arasında yaşanacağını kaydetti. Akçay, “Rekabet analizi ve ağ yönetimi için dünyadaki ticaret nereye gidiyor; bunu okumak, bir vizyon analizi yapmak gerek. Genelde sözlü çalışmayı, bilginin bizimle beraber emekli olmasını seviyoruz. Yazma kültürümüz gelişmemiş. Artık birden fazla konuda derinleşecek uzmanlığa sahip olunması gerekiyor” açıklamasını yaptı.
ISACA Worldwide Eski Başkanı Kenneth Lee Vander Wal da vizyoner sunumunda, güvenlik yatırımlarının 5 yıl içinde yüzde 56 oranında artacağını dile getirdi ve COBIT 5 ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Toplantı; ‘Bilgi Teknolojileri Denetimi ve Yönetişimi Konusunda Sektörel Yaklaşımlar’ konulu panelle son buldu.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics