Sektörel 10 MART 2014 / 08:20

İTÜ-HP bulut bilişim çözümleri merkezi açıldı

Bilişim dünyasının en fazla üzerinde konuştuğu konuların başında gelen bulut bilişim konusunda işbirliğine giden HP ve İTÜ yetişmiş eleman sorununu çözmeyi hedefliyor.

İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözümleri Merkezi’nin açılışı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Eşref Adalı, HP MEMA (Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika) Kurumsal Grup Satış Lideri ve HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar ve Intel Türkiye Ülke Müdürü Burak Aydın’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözümleri Merkezi faaliyetleri kapsamında bulut bilişim alanında ortak Ar-Ge projeleri gerçekleştirilecek ve HP, İTÜ lisansüstü öğrencilerine bulut bilişim alanında Ar-Ge çalışmaları için burs sağlayacak.
Bir başka girişim olan HP Teknoloji Enstitüsü ve İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi işbirliği ile başlatılan eğitim ve sertifika programı, bulut bilişim alanındaki eksik olan uzman insan kaynağının sektöre kazandırılmasını amaçlıyor. HP Teknoloji Enstitüsü’nün eğitim programları, İTÜ’lü akademisyenler ve HP çalışanlarının uzmanlığında koordineli olarak yürütülecek. Bu program sayesinde, bulut bilişim konusunda verilen derslerin sınavlarında başarılı olan öğrencilere tüm dünyada geçerliliği olan HP ExpertOne ATA sertifikası verilecek.

Yetişmiş eleman sıkıntısına çözüm getirebilir
İşbirliği ile ilgili bilgiler veren Prof.Dr. Eşref Adalı, “Bu programa ilk dönem 20, ikinci dönem 40 kişi aldık. Kurduğumuz bulut laboratuvarının altyapısı Intel tarafından desteklenirken, HP de beş doktora öğrencisini iki yıl boyunca burslarla destekleyecek” şeklinde konuştu. HP’nin kurucularının Stanford Üniversitesi ile geliştirdikleri üniversite-özel sektör işbirliğinden söz eden Serdar Urçar, “Biz de bir benzerini İTÜ ile hayata geçiriyoruz. Katma değerli, inovatif çözümlerle patent sayısını artırmamız gerekiyor” dedi. Dr. Tayfun Acarer, “Ülkemizdeki şirketlerin mühendis arzı fazla iken, yetişmiş eleman bulamadıklarını duyuyoruz. Bu durum da yurtdışından eleman ithal etmeye doğru gidilecek. Bu ithal başladı ve tehlikeli bir şekilde ilerliyor” uyarısında bulundu.

 
ETİKETLER : Sayı:962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics