Sektörel 14 MART 2014 / 11:11

KEP başvuruları Garanti'den yapılabilecek

Türkiye Noterler Birliği Vakfı teknoloji şirketi TNB KEP ile Garanti Bankası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İşbirliği anlaşması ile TNB KEP Kayıtlı Elektronik Posta hizmeti için ön başvurular Garanti Bankası şubelerinden ve www.garanti.com.tr adresinden yapılabilecek.

2023 yılı sonunda 19 milyon KEP abonesi olacağını öngören TNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney “Kamu ve finans sektörünün KEP için atacağı her olumlu adım daha şeffaf bir ekonomi daha kolay bir sosyal yaşam için bize umut vermektedir. Garanti Bankası’nın kurumsal ve bireysel kullanıcılarına KEP kullanımı ile ilgili yapacağı bilgilendirmeler ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ön başvuruların şube ve çevrimiçi olarak internet şubesinden kolaylıkla yapılabilmesi KEP kullanan kişi ve kurum  sayısında önemli bir artışa neden olacaktır. Hedefimiz; kağıda dayalı ve yerinde beyan gerektiren birçok işlemi elektronik ortamda bulunduğumuz her yerden 7 gün 24 saat, dakikalar içinde gerçekleştiren bir e-toplum olmak. Garanti Bankası’nın KEP konusunda attığı önemli adım, öncü yaklaşım bize bu yolu açtı” dedi.

19 Ocak 2013’te yayınlanan e-tebligat yönetmeliği ile tebligatların alıcıların KEP adreslerine elektronik olarak gönderimine  başlanması, kurumlararası e-yazışma projesinin KEP ile entegrasyonu, MERSİS ile beraber KEP ve e-imza kullanımının yaygınlaşması finans sektöründen gelen haberle KEP uygulamasının kısa zamanda yayılacağının da sinyallerini verdi.

Peki Kayıtlı Elektronik Posta’nın günlük kullandığımız e-postadan farkı nedir?

Kullanmakta olduğumuz özel e-posta hesapları Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistem özelliklerine sahip olmadığından anlaşmazlık durumlarında yasalar karşısında bir ispat ve delil niteliği taşımıyor, içeriği değiştirilebileceğinden riskli ve orjinalliği şüpheli kabul ediliyor. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile gönderinin içeriği değiştirilemediği, teknik olarak orjinalliği ispatlanabildiği için, KEP yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK), hukuken geçerli elektronik posta olarak tanımlanıyor.

Gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, hukuki geçerliliği olan güvenli e-posta hizmeti KEP,  anlaşmazlık halinde delil olma özelliği taşıyor. Hizmeti tek tuşla vatandaşın ayağına getirecek bu uygulama engelliler için de önemli bir hizmet unsuru oluşturuyor. Evden birçok soru ve soruna yanıt bulacak olan KEP’le, devlet dairelerindeki  uzun kuyruklar da tarih olacak.

Geleneksel yollarla iletilmesi, gönderilmesi belki günlerce sürecek olan bildirimlerin çok kısa süreler içinde, güvenli ve çok düşük maliyetlere yapılmasını sağlayan KEP, tüketici merkezli birçok sorunu da ortadan kaldıracak. Kişi ve kurumlara zaman ve maliyet  tasarrufu sağlayacağı gibi önemli ölçüde kağıt tassarrufuyla birlikte  çevreye duyarlı bir iletişim sağlanacak.

Sistemin yaygılaşmasına paralel tüm vatandaşlık hakları KEP ile takip edilebilecek. Yakın bir gelecekte; her vatandaşın bir KEP’i olacak ve yaşamın içinden herhangi bir konuyu ilgili kaymakamlıklara, emniyet makamlarına, muhtarlıklara, tapu, nüfus müdürlüklerine ve il, ilçe belediyelerine iletmek için KEP kullanılacak.

KEP ile Neler Yapılabilecek?

  • Elektronik tebligat alabilecek,

  • İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek,

  • Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek,

  • Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak,  • KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek,

  • KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.


 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics