Sektörel 25 ARALIK 2011 / 15:30

Kocaeli bilişimle büyüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik ücretsiz dizüstü bilgisayar kampanyası devam ediyor. İki yılda 53 bin 296 öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 26 bin 828 öğrenciyi bilgisayar sahibi yapacak. Hedef; beş yılda toplam 130 bin çocuğu bilgisayar sahibi yapmak. Çalışmanın üçüncü etabında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu, ülkemiz ve bölgemiz açısından stratejik bir proje. Akıllı kentler, küreselleşme ile dünya yeni bir yaşam kültürüne ihtiyaç duyuyor, marka değeri yükseliyor. Bu proje ile Kocaeli’ni önemli bir konuma taşıyoruz. SEKA Fabrikaları’nın Endüstriyel Dönüşümü çerçevesinde; 10 bin metrekare alan üzerinde yapacağımız Bilim Merkezi için de ilk adımı attık” dedi.

Bilişimde gelişimde ‘model’ kent
İstanbul’un ardından en çok ihracat yapan kent olduklarını, ama bununla yetinmek istemediklerini vurgulayan Karaosmanoğlu, hizmet anlayışlarını yenilediklerini, bilişim teknolojilerine yatırım yaparak, bu alanda model kent olduklarını ifade etti. “Sanayinin başkenti olmanın yanında hedefimiz; bilişim başkenti kimliğini de kazanmak” diyen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti: “Bu yolda ilk olarak 6. sınıf öğrencilerine dizüstü bilgisayar hediye ettik. İkinci adımımız ise Bilişim Vadisi Projesi.” Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz da, 80 bin öğrencinin hayalini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Intel ve Microsoft ile ürün geliştirme çalışmalarında biz de yer aldık. Hatta Microsoft’un uluslararası bir toplantısında bu projeyle özel ödül aldık. Bu çalışma, FATİH Projesi’ne de ilham oldu. Orada da Microsoft ve Intel ile çalışıyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:851
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN