Sektörel 19 AĞUSTOS 2013 / 08:13

Patent rekoru Turkcell Teknoloji’de

Türk Patent Enstitüsü’nün 2012 yılı patent başvuruları değerlendirme ve şirket sıralama sonuçlarına göre, Turkcell Teknoloji, iletişim ve haberleşme sektöründe birinci oldu. Turkcell Teknoloji, 2011 yılında da patent başvurusu alanında sektör rekoru kırmıştı. Türk Patent Enstitüsü’nün 2012 yılı patent başvuruları değerlendirme ve şirket sıralama sonuçlarına göre Turkcell Teknoloji, 82 başvuru ile sektöründe birinci, Türkiye genelinde tüm sektörlerde üçüncü olurken, Teknoloji Serbest Bölgesi’nin de içinde yer aldığı Kocaeli ilinde yine ilk sırada yer aldı. 2013 itibariyle 450’ye yakın yüksek nitelikli mühendisle yoluna devam eden Turkcell Teknoloji, bugüne dek ürettiği projelerle 218 ulusal, 45 uluslararası ve ülkesel patent başvurusunda bulundu. 2008 -2009 yılları arasında toplam 18 başvurunun patent tescilini aldı.
Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:
“Türkiye’nin teknolojiye en çok yatırım yapan şirketi Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji, kuruluşundan itibaren gözünü teknolojide sürekli öncülük hedefinden bir an olsun ayırmadı. Turkcell olarak biz, Türkiye’nin adını teknoloji dünyasının küresel aktörleri arasına yazdırmak için ilk günden bu yana çok çalıştık. Patent başvurularımız, bu çalışmaların en somut kanıtı. Dünyada Ar-Ge ve teknoloji şirketleri sıralamasında bakılan önemli parametrelerden birisi patent sayısı. Ar-Ge, inovasyon, teknoloji üretimi kadar, bunların sonucunda ortaya çıkan değerin fikrî haklarının korunması da önemli. Patentlendirme, teknoloji üreticilerine rekabette kazandıran faktörlerden biri. Turkcell Teknoloji Ar-Ge ve inovasyona yaptığı yatırımlar sonucu ürettiği patentlerle fikrî haklar konusunda, Türk Patent Enstitüsü tarafından ortaya koyulan sıralamanın da gösterdiği gibi sektörüne liderlik ediyor. Sıralamaya göre Türkiye çapında elde ettiğimiz üçüncülük ise Turkcell’in yalnızca bir iletişim şirketi değil aynı zamanda bir teknoloji şirketi olarak varlık gösterdiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.”
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics