Sektörel 07 NİSAN 2014 / 08:18

Rekabet üstünlüğünün temelinde bilgi var

Finans Sektörü Başarı Zirvesi, sektör profesyonellerini biraraya getirdi. Teradata Türkiye tarafından 25 Mart’ta The İstanbul Edition Otel’de düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan Teradata Türkiye Ülke Müdür Gamze Aydın, yoğun rekabet koşullarında finans sektöründe de veriye hızlı ulaşmanın ve onu bilgiye dönüştürmenin kritik önemine dikkat çekti. Etkinliğin konuk konuşmacılarından Yapı Kredi Bankası Eski Genel Müdürü Burhan Karaçam ise bilgi yönetimi ve rekabet üstünlüğü ile ilgili bilgi verdi. Karaçam, Türkiye’de bankacılık sektörünün 90’lı yıllara kadar kurumsal çapta ilerlediğine, 90’larla birlikte bireysele ağırlık verilmeye başlandığını söyledi. Karaçam, “Böyle bir ortamda sektör veriden elde edilen bilgiye ihtiyaç duymuyordu. 1990 sonrası dönüşümle birlikte ATM, internet şubesi gibi alternatif dağıtım kanalları oluştu. Bu da yeni operasyonel süreçlerle yeni ürün ve hizmetleri beraberinde getirdi. Tüm bu süreçlerin yönetilmesi, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünlerin geliştirilmesi ise günümüzde ancak güçlü teknolojik altyapılar ile mümkün olabiliyor” dedi. Karaçam, teknoloji yatırımlarının önemini şöyle anlattı:
“Bugün rekabet üstünlüğünü bilgiden alan bir anlayış söz konusu. Sahip oldukları veriyi anlamlı bilgiye dönüştürmeyi başaran bankalar, rekabette öne çıkıyorlar. Bankacılık sektöründe kâr artık aslanın ağzında değil, tam anlamıyla midesinde. Bu zorlu arenada ayakta kalabilmek ve rekabette öne geçmek isteyenlerin operasyonel verimliliğe odaklanmaları gerekiyor. Bunun için de teknoloji yatırımlarına ağırlık verilmeli.”

Doğru yatırım, kazandırır
HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan ise günümüzde bankaların odağında ürünlerin değil müşterilerin yer aldığını söyledi. “Sektörün gündeminde uzun vadeli sürdürülebilir müşteri kârlılığı var” diyen Turan, “Teknolojik anlamdaki eğilimler CRM, sayısallaşma, kişiselleştirilmiş hizmetler, kanallar ve kanallar arası bütünleştirme olarak sıralanıyor. Bu konularda yatırım yapan bankalar, ‘müşteri baharı’nın getirilerinden de yararlanacaklar” yorumunu yaptı.
Etkinlikte düzenlenen panelin ise moderatörlüğünü Ziraat Bankası CIO’su Yunus Uygur Kocaoğlu yaptı. Konuşmacılar ise Burgan Bank’tan Soner Ersoy, Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan (TFKB) Fahri Öbek ve Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) Abdullah Bilgin oldu.
Panelin açılış konuşmasını yapan Kocaoğlu, dünyadaki toplam veri miktarının 295 exabayt’ı aştığına dikkat çekerek, sektörün sadece büyük veriye değil bütün veriye odaklanmasının zorunluluk haline geldiğini sözlerine ekledi.
KKB CIO’su Abdullah Bilgin, yaşanan teknolojik dönüşümün ve yapılan yatırımlarından ardından KKB’nin artık kendi riskini kendisinin sorguladığını ve kurumların yanında bireylere de direkt hizmet vermeye başladığını vurguladı.
TFKB CIO’su Fahri Öbek de, müşteri deneyimini iyileştirme çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda 3 yıllık yol haritası çıkardıklarını kaydetti. Öbek, çoklu kanal altyapısını iyileştirmeye yönelik çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Burgan Bank CIO’su Soner Ersoy ise iyi bankacılık hizmetleri için iyi hazine yönetiminin şart olduğunu söyleyerek, bunun da iyi veri analitiği gerektirdiğini vurguladı. Ersoy, bu kapsamda hazine ve risk yönetimi gibi konularda uçtan uca bir sistemi hayata geçirmek üzere çalıştıklarını söyleyerek, sistemin yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulacağını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:966

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics