Sektörel 30 EYLÜL 2013 / 13:27

Sanayicilere ‘komisyon’ indirimi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yaptığı açıklamaya göre, Organize Sanayi Bölgelerine  1.55 milyon TL, Sanayi Siteleri ise 345 bin TL daha az komisyon ödeyecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Sanayi sitelerinin ve organize sanayi bölgelerinin Türkiye Halk Bankası aracılığı ile kullandığı kredilerin komisyon oranlarını düşürdük. Bu indirimle birlikte, Organize Sanayi Bölgelerine ve Sanayi Sitelerine toplamda yaklaşık 1.900.000 TL komisyon avantajı sağlamış olacağız. Sanayimizin rekabet gücünü artırmak için planlı sanayileşmeye büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, planlı sanayileşmenin en önemli platformları olan Organize Sanayi Bölgelerini ve Sanayi Sitelerini hem nicelik hem de nitelik olarak artırmaya, geliştirmeye çalışıyoruz. Bakanlık olarak, organize sanayi bölgelerinin altyapılarının, bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70’ ine kadar olan kısmı için kredi kullandırıyoruz. 2004, 2007, 2009 ve son olarak Mayıs ayında yaptığımız güncellemelerle, hem faiz oranlarını düşürdük, hem de geri ödeme sürelerini uzattık.”
Şu an Organize Sanayi Bölgelerinde ve Sanayi Sitelerinde kullandırılan kredilerin faiz oranlarının, kalkınmada öncelikli illerde yüzde 1, normal illerde yüzde 2, gelişmiş illerde ise yüzde 3 gibi uygun şartlara sahip olduğunu belirten Ergün, “ Sanayi sitelerinde kullandırılan kredilerin vade süresi, 2 yılı geri ödemesiz; kalkınmada öncelikli illerde 15 yıl, normal illerde ise 13 yıl geri ödemelidir. Organize Sanayi Bölgeleri’nde kullandırdığımız kredilerin vade süresi ise normal illerde 13 yıl, gelişmiş illerde ise 11 yıldır. Görüldüğü gibi OSB ve SS’lere hem son derece düşük faizli hem de uzun vadeli kredi sağlıyoruz. Ancak biz bununla da yetinmedik ve şimdi çok önemli bir adım daha atıyoruz. Türkiye Halk Bankası ile yaptığımız protokolde bir revizyon yaptık ve sanayicilerimiz lehine olacak şekilde komisyon oranlarında indirime gittik. Protokol ile OSB ve SS’ler komisyon indiriminden 1 Ekim tarihinden itibaren yararlanabilecekler.”

Komisyon oranlarında yaptığımız sadece şu son indirimle birlikte, yıllık olarak OSB’lerin 1.55 milyon TL, sanayi sitelerinin ise 345 bin TL, yani toplamda yaklaşık 1.9 milyon TL daha az komisyon ödemelerini sağlamış olunacak.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics