Sektörel 28 EKİM 2013 / 08:17

Sayısal reklam bütçesi yüzde otuz arttı

Türkiye’deki sayısal reklam yatırımları Avrupa’daki büyümeyi üçe katlayarak 417milyon TL’ye ulaştı.

Son yıllarda gelişen çeşitli teknolojiler ekran kültürünün gündelik hayata girmesini ve yeni reklam mecraları oluşmasını sağladı. İnsanlar, gün içinde uyanık kaldıkları süreden bile daha uzun süre boyunca sayısal mecraları takip ediyor. Reklam veren elbette bu durumun farkında. Sayısal reklam bütçesi büyüyor ve yatırımlar artıyor
IAB Türkiye, 2013’ün ilk yarısında gerçekleştirilen sayısal reklam yatırımları raporunu açıkladı. Sayısal reklam geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 30 büyüdü. IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, “İnternet, Türkiye’de tüm reklam sektörü içinde en iyi performansı gösteren mecra oldu. 2013’ün ilk yarısında yüzde 62’lik büyümeyle öne çıkan mobil ve yüzde 96’lık büyümeyle toplamdaki payını artıran video önümüzdeki dönemde de benzer bir seyir izleyecektir” dedi.

Toplam sayısal reklam yatırımı 417 milyon TL
Interactive Advertising Bureau Türkiye verileri’ ne göre 2012 ilk yarısında arama reklam bütçesi 196 milyon TL tutuyor ve bu kategoride yer alan arama motorlarında ücretli sıralama yatırımları 135 milyon TL gibi dikkat çekici bir noktada yer alıyor. Tıklama bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımı reklamları kategorilerini kapsayan gösterim yatırımları toplam içeren 169 milyon TL ile takip ediyor. Mobil reklam 15 milyon, ilan sayfaları yatırımı 32 milyon, e-posta ve oyun içi reklamlar 3,5 milyon TL civarında bütçelerle gerçekleşti.
Sayısal reklam gelirlerindeki artışını incelerken, Türkiye bazında internet yaygınlığının, okuryazarlığının ve içerik kalitesinin da artırılması konusunda yapılması gereken sorumluluk çalışmalarını da hatırlatmakta fayda var. Medya kullanma modellerini dikkate alan etkin reklam planlamaları çerçevesinde sayısal reklam Avrupa’da büyümeye devam etti. IAB Avrupa’nın Barcelona’da düzenlediği Interact 2013 Konferansı’nda sayısal reklamın Avrupa’da yüzde 11,5 oranında büyüdüğü açıklandı. IAB Avrupa CEO’su Kimon Zorbas, “Devam eden büyüme ile sektörümüz Avrupa’daki genel gidişatın tersine bir özellik gösteriyor. Gösterim reklamcılığı; markalama mecrası olarak tanınırlık kazanması ve büyük veri ekonomisinde yaşanan patlamayla canlandı. Büyük veri çevrimiçi mecra aracılığıyla iletilen verimli metriklere dayanıyor” sözleriyle yorum yaptı.

 
ETİKETLER : Sayı:943

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics