Sektörel 04 ŞUBAT 2013 / 08:16

Son iki yılda KOBİ gelirlerinde artış yaşandı

Microsoft 2013 yılının ikinci çeyreğinin finansal sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlarda şirketin gelirinin 21.6 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisi verildi. Buna göre, bir önceki yılın aynı dönemine göre şirket gelirlerini yüzde 2,7 oranında artırdı. Şirket, 6.38 milyar dolar net gelir elde etti.
Son zamanlarda kişisel bilgisayar satışlarında durgunluk gözlemlense de Microsoft’un Windows bölümü 5.88 milyar dolar gelir elde ederek Windows 8’in piyasaya çıkmasının faydasını gördü. Şirketten yapılan açıklamaya göre, şu anda kurumsal masaüstü bilgisayarların yüzde 60’ında Windows 7 yer alıyor. Bu da şirketlerin artık XP sevdasından vazgeçerek daha modern bir işletim sistemine geçtiğini gözler önüne seriyor.
Sunucu ve araçlar bölümünde gelir 5.19 milyar dolara çıktı. SQL Server ve System Center’da çift haneli büyüme kaydeden Microsoft, kurumsal bölümde de 5.69 milyar dolar gelir elde etti. Bundan böyle her ay tekrarlanacağı belirtilen Microsoft Türkiye değerlendirme toplantısında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, üst üste ikinci kez en fazla büyüyen ülke unvanına sahip olduklarını vurguladı.

KOBİ’lerde yüzde 52 büyüme yaşandı
Özellikle KOBİ bölümünün hızla büyüdüğüne dikkat çeken Özmen ve Microsoft yöneticileri, Türkiye’de KOBİ alanında yüzde 52’lik büyüme kaydedildiğini açıkladı. Konuyla ilgili bilgiler veren Özmen, “Türkiye’de farklı bir yola girerek 10 şehir belirledik ve iş ortaklarımıza doğrudan ulaştık. Onlar aracılığıyla da KOBİ’lere doğrudan gittik. Bunu gerçekleştirdiğimiz şehirlerde KOBİ gelirlerinin yüzde 125 oranında arttığını gördük” ifadelerini kullandı.
Dünyadaki eğilimlere bakıldığında Brezilya ve Rusya’nın KOBİ’lere ulaşma konusunda Türkiye’ye benzediği bilgisi verilirken, Rusya’nın kamunun da desteğini alarak daha sürdürülebilir bir yapı kurduğu ifade edildi.

“Açık Akademi’nin sonuçlarından henüz memnun değiliz”
Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Selçuk Uzun iyimser mesajlar verirken, şu anda Windows 8 için haftada 35 uygulamanın Türkiye’den çıktığı bilgisini paylaştı. Toplamda 350 uygulamaya ulaşıldığını aktaran Uzun, Windows Phone 8 için daha iyi bir tablonun olduğunu belirtti.
Tamer Özmen, Açık Akademi projesiyle binlerce insana ulaştıklarını, bin 300’ün üzerinde geliştiricileri bulunduğunu aktardı ve bu sayıya rağmen geliştirilen uygulamaların yetersizliğine dikkat çekti. Sıradanlık ekonomisine kapılıp giden uygulamalar üretildiğini dile getiren Özmen, kendi içlerinde de uygulama pazarının geliştirilmesi için çalıştıkları bilgisini verdi. Kamu tarafından beklentileri olmaması gerektiğini söyleyen Özmen, özel sektörün daha fazla destek vermesi gerektiğini vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:907

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics