Sektörel 07 EKİM 2012 / 16:05

Sürat Teknoloji ve Palo Alto Networks yeni nesil güvenlik teknolojilerini sundu

Sürat Teknoloji ve Palo Alto Networks yeni nesil güvenlik teknolojilerini anlatan bir etkinlik düzenledi.

Sürat Teknoloji ve Palo Alto Networks Ankara’da 27 Eylül’de yeni nesil güvenlik teknolojilerini anlattıkları bir etkinlik düzenledi. Etkinlik öncesi Sürat Teknoloji Bölge Müdürü Serkan Çalışıcı ve Kamu Sektörü Satış Müdürü Zekai Korol sektörel değerlendirme yaptılar.
Serkan Çalışıcı, 2000 yılından bu yana proje şirketi olduklarının altını çizerek Sağlık Bakanlığı’na gerçekleştirdikleri projenin ve Servis Odaklı Mimari’nin önemine değindi. Zekai Korol da “Sürat Teknoloji olarak donanım değil de komple sistem çözümüyle gitmek istiyoruz. Müşterimizin bilişim konusunda taleplerine destek vermek amacıyla her türlü çözümü sunmak istiyoruz; bundan sonra yapacağımız çalışmalar da bu yönde devam edecek” açıklamasını yaptı. Korol, Servis Odaklı Mimari’ye büyük ihtiyaç olduğunu, pek çok büyük ölçekli kurumun bu mimariye geçme hedefleri bulunduğunu ve birikimlerini bu kurumlara uygulamak istediklerini dile getirdi.
Dünya akıllı dünyaya doğru dönüyor
Serkan Çalışıcı, gerçekleştirdikleri projeyle Türkiye’nin ulusal sağlık haritası çıkarılabileceğini, önümüzdeki dönemde çok büyük faydalarının görüleceğini kaydetti. Çalışıcı, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık alanındaki memnuniyetin daha üst noktalara çıkarılmasını ve sağlık harcamaları maliyetlerinin düşürülmesini hedeflediklerini aktardı. Bakanlıkların, kamunun, özel sektörün; dünyanın akıllı dünyaya doğru döndüğünü vurgulayan Serkan Çalışıcı, yöneticilerin artık verilerin ne olduğunu anlık görmek ve görünen şeyin ardında görünmeyen sebepler mi var sorusuna cevap bulmak istediklerini kaydetti. Çalışıcı, “Geçtiğimiz 20 yılda Türkiye’de kamu, veri toplama konusuna yoğunlaştı ve kamu kurumları merkezi sisteme geçti. Önümüzdeki yıllarda kamu kurumlarının; merkezi bilgi sistemlerinin birbiriyle konuşması gerekiyor. Bunun için de tüm kamunun Servis Odaklı Mimari’ye kayacağını düşünüyoruz; birçok kamu kurumu şu an bu teknolojiyle ilgili. Bunlarla beraber, karar destek sistemleri de gündeme gelecek” dedi.

Gartner’a göre Palo Alto lider
Serkan Çalışıcı, Palo Alto Networks ile çalışma sebeplerini; yeni nesil çözümler sunmaları ve birçok ihtiyaca cevap verebilmeleri olduğunu kaydetti. Palo Alto Networks Ülke Müdürü Tunç Çokkeser, yaptığı sunumda Palo Alto’nun kurumsal ağlarda yeni nesil güvenlik çözümlerini anlattı. Geleneksel metotların yani daha fazla cihazın daha iyi çözüm olmadığını dile getiren Çokkeser, fazla cihazın karmaşık ve maliyet artıracağını  söyleyerek “Biz sadece yeni nesil güvenlik duvarı üretiyoruz” açıklamasını yaptı. Tunç Çokkeser, Gartner raporuna göre; 2011 Kurumsal Güvenlik Duvarı kategorisinde Palo Alto’nun liderlik konumuna oturduğunun altını çizdi.
Palo Alto Networks Sistem Mühendisi Hakan Ünsal, kullanıcılara daha bütünleşik bir çözüm sunduklarını söyleyerek “Sadece ‘port’ değil, uygulamaya yönelik mimarimiz var. Uygulamayı denetleyebilmek ‘port’tan çok daha önemli” dedi. Bütünleştirmelerin maksimum seviyede olduğunu açıklayan Ünsal, detaylı güvenlik politikaları yaratabilmenin önemini vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:891