Sektörel 07 OCAK 2014 / 12:20

Tamamlayıcı sağlık, güvence altına alınıyor

Türk Telekom’un öncülüğünde kurulan ve faaliyet gösteren Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, üyelerine ve ailelerine geniş kapsamlı, tamamlayıcı sağlık hizmetleri sunuyor. Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, “tamamlayıcı sağlık sigortacılığı” ile kapsam dışı tutulan geniş bir yelpazedeki sağlık ve tedavi hizmetlerini de üyelerine sunuyor.

Resmi ve özel sigortaların kapsamların günden güne sessizce daralıyor. Sigortalılar kapsam dışı kalan sigorta hizmetlerinden ihtiyaçları olmadıkça haberdar dahi olmuyor. Aslında insanların karşılaştıkları en ciddi tehlikeler genellikle "sigorta kapsamı dışında"  kalıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası, daraltılan sigorta kapsamları karşısında bir ihtiyaç haline geliyor. Kamu politikalarının ve sigorta şirketlerinin ortaya çıkardığı bu açıklar; yeni sigorta gereksinimleri ve maliyetleri ortaya koyuyor.

"Tamamlayıcı sigorta" kavramıyla geleneksel sigorta, ödenen tutarlar çerçevesinde "olması gereken" kapsama tamamlanıyor. Türk Telekom Vakfı, ülkemizde tamamlayıcı sigorta kavramını geliştiriyor. Sağlık sigortalarının kapsamlarının daralmasına neden olan politikalarda değişiklik yapılmadıkça, tamamlayıcı sağlık sigortaları önemli bir model olarak işleyecek.

Türk Telekom Vakfı’nda, birçok özel sağlık sigorta şirketi tarafından kapsam dışı tutulan kronik hastalıklar veya önceden tespit edilmiş hastalıklar için kısıtlama söz konusu değil. Tamamlayıcı sağlık sigortacılığı sistemini Türkiye’de henüz Türk Telekom Vakfı gibi ve bu çapta uygulayan başka bir kuruluş olmadığını söyleyen Türk Telekom İK, Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu, “Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından tüm Türkiye çapında başarıyla yürütülmekte olan tamamlayıcı sağlık sigortacılığı temelli sağlık yardım sistemi, ülkemizdeki tüm kurum ve kuruluşlara öncü ve model olabilecek niteliktedir. Üyelerinin sağlık ihtiyaçlarını, tamamen insan odaklı bir anlayışla karşılamak önceliğiyle çalışan ve kâr amacı gütmeden hizmet veren Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, üye ve ailelerine başta sağlık hizmetleri olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli destekler sunuyor.” dedi.

27.500 asil üye, 40 bin aile bireyi olmak üzere halen yaklaşık 67.500 üyeye sahip olan Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, ülke çapında 650’den fazla anlaşmalı sağlık kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı sağlık yardımlarına ilave olarak sağlık güvencesi sağlıyor.

Türk Telekom Vakfı’nın sosyal yardım faaliyetleri
Türk Telekom Vakfı, tamamlayıcı sağlık desteğinin yanı sıra üyelerine yönelik birçok sosyal faaliyet de yürütüyor. Sosyal yardım faaliyetleri kapsamında Türk Telekom Vakfı; yeni doğan her bebek için aileye bebek sepeti hediye ediyor ve 250 TL nakdi süt yardımı yapıyor, yeni evlenen üyelere evlilik hediyesi gönderiliyor. Vefat eden üyelerin ailelerine ise 10 bin TL tutarında nakdi yardım yapılıyor.

Türk Telekom Vakfı ayrıca üyeleri arasında sosyal iletişimi artırmak için geleneksel hale gelmiş birçok organizasyon, sportif faaliyet ve kültürel yarışmalar düzenliyor, üyelerinin kredi almalarına da yardımcı oluyor. Sel, yangın ve deprem gibi doğal afetlerde de üyelerinin yanında yer alıyor ve onlara destek veriyor. Spor merkezinde indirim sağlıyor, yardım ve her türlü bilgi taleplerini 20 kişilik personelle 7 gün 24 saat hizmet vererek karşılıyor.