Sektörel 31 ARALIK 2012 / 18:15

Tarım Dünyası ile Finansal Piyasalar Entegre Oluyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK), elektronik ürün senedine ilişkin kayıtların tutulacağı “Elektronik Kayıt Kuruluşu Lisansı” verildi.

Lisanslı depo işletmelerinin teslim aldıkları tarım ürünleri karşılığında verilen basılı ürün senetleriyle aynı işlevi görecek olan  elektronik ürün senetleri ile ilgili olarak Merkezi Kayıt Kuruluşu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından sertifika aldı. MKK’nın, “e-ÜRÜN:Elektronik Ürün Senetleri Merkezi” adını verdiği ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü projede elektronik ürün senedinin kayden izlenmesi konusunda Nisan 2011 tarihinde çalışmalara başlanmıştı.
Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan MKK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yakup Ergincan, “ Bu lisans ile birlikte tarım dünyası ile finansal piyasaların entegrasyonu konusunda çok önemli bir adım atılmıştır. Elektronik ürün senetlerinin MKK’da kaydi olarak ve yatırımcı bazında takip edilmesi, İstanbul Finans Merkezi’nin eylemleri arasında yer alan Ürün İhtisas Borsalarının faaliyete geçmesi konusunda da kolaylık sağlayacaktır” dedi.


Elektronik ürün senedi uygulamasına ilk olarak elektronik pamuk senedi ile başlanacağını vurgulayan Ergincan, İzmir Ticaret Borsası ve pamuk alanında lisanslı depo faaliyeti gösterecek olan ELİDAŞ’ın desteği ile yapılan çalışmalar neticesinde, Ocak ayında ilk elektronik pamuk senedinin MKK kayıtlarında yer alacağını söyledi.


Bu uygulama ile çiftçiler ürünlerini lisanslı depoya teslim ettiklerinde, hesaplarına elektronik olarak geçen ürün senetleri hakkında anında bilgilendirilecek, bu ürünleri alıp-satabilecek ve kolaylıkla devir edip teminata konu edebilecek.


Bankalar açısından ise, tarım kesimine kullandırılan kredilerin karşılığı olarak alınan teminatların daha güvenilir ve daha likit olması sağlanacak. Tarım dünyası ile finansal piyasaları entegre eden bu proje sayesinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki bir yatırımcı elektronik ürün senedi alıp satmak istemesi halinde hesabının bulunduğu aracı kuruluşlar üzerinden işlem yapılabilecek.


Ergincan, önümüzdeki dönemlerde diğer lisanslı depo işletmeleri tarafından kabul edilen hububat,zeytin ve fındık gibi tarımsal ürünlere ilişkin elektronik ürün senetlerinin de MKK’da tarafından izleneceğini vurguladı.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics