Sektörel 17 MART 2014 / 12:00

Tarsus Belediyesi yine IBM’i tercih etti

Uzun yıllardır IBM ürünlerini kullanan Tarsus Belediyesi entegrasyon ve web tabanlı yazılıma geçiş için de IBM ve System z serisi ürünlerinde karar kıldı. System z ile Belediye, kesintisiz çalışan, güvenlik problemi olmayan, kolay yönetilen ve iyi performanslı bir altyapı sağladı.

Yeni girişimleri destekleyen vizyoner ve teknolojiye açık yapısıyla dikkat çeken Tarsus Belediyesi Ocak 2014’ten bu yana IBM’in işletim verilerinin analitik ile bütünleştirilmesini kolaylaştıran System z serisi ürünlerini kullanıyor. Halihazırda 300 bin vatandaşa hizmet sunan Tarsus Belediyesi, aynı sistemle, kolaylıkla ve herhangi bir değişiklik yapmadan 3 milyon vatandaşa kadar hizmet verebilecek düzeyde bir altyapıya sahip.

Son 20 yıldır IBM System i ürünlerini kullanan Tarsus Belediyesi yine sağlam altyapısı olan, aynı zamanda çok esnek ve modern dünyanın gerektirdiği her türlü entegrasyona açık, büyüme problemleriyle karşılaşılmayacağı ve kolay yönetilen bir yapıya kavuşmayı hedefliyordu. 15 aylık bir çalışmanın ardından IBM ve çözüm ortağı Vizyon Bilgi Teknolojileri, Tarsus Belediyesi’ne IBM z Serisi ile tüm altyapının yenilendiği bir çözüm sundu. Şu anda Belediyenin bütün veritabanı IBM System z sunucusu üzerinde, uygulamalar ise IBM System x sunucuları üzerinde çalışıyor ve tüm birimlere hizmet veriyor. Ulaşım Hizmetleri İşletmesi Müdürlüğüne bağlı toplu taşıma kartı (TAKART) dolumu, akıllı su sayacı kontörü̈ yükleyebilme, su faturası ve emlak vergisi ödemeleri, ilan ve reklam vergisi harcamaları, katılım payı gibi hizmetleri kapsayan ve vatandaşlara 24 saat bu ATM’leri kullanabilme imkanı tanıyan çözümlerin verileri de System z’de tutuluyor.

Projeyi değerlendiren IBM Türk System z ve Power Systems Ürün Yöneticisi Nihan Aler, IBM’in üst düzeyde performans, esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlayan yeni nesil ürünü zBC12’nin bu projedeki tüm ihtiyaçlarla birebir örtüştüğünün altını çiziyor. IBM Türk Adana, Antep, Mersin, Hatay Bölgeleri Kıdemli Müşteri Temsilcisi Orkun Ekinci ise ekledi: “İlkleri gerçekleştirme adına Tarsus Belediyesi yenilikçi vizyonuyla örnek teşkil eden bir anlayışa sahiptir. Bu proje bizim açımızdan IBM’in Türkiye genelinde güçlü bir yerleşik hizmet yapısına sahip olduğunun da güzel bir kanıtı olmuştur” diye devam etti.

Düşük toplam sahip olma maliyetiyle orta ve uzun vadede IBM System z yatırımının çok daha avantajlı olduğunu belirten Tarsus Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf Bacanak: “Kanunlar daha tasarı sırasındayken hazırlıkları yapmış, donanım ve yazılımları revize etmiş oluyoruz. Tarsus Belediyesi’nin başarısının sırrı ileri görüşlü olmaktır ve bu proje bunun bir göstergesidir. Başka sistemlere yapılan yatırımlarda ürünün çalışmasıyla ilgili aksaklıklar, bakım ve yönetim açısından ek insan kaynağı gereksinimi, fazla elektrik tüketimiyle ilintili işletme giderleri olurken biz bunları yaşamadık” dedi.
ETİKETLER : IBM Tarsus Belediyesi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics