Sektörel 10 MART 2014 / 08:21

Tayvan’dan bir kuş uçtu

Yeni Taipei Kenti Ticaret Heyeti 27 Şubat Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret etti. Yeni Tayvan Şehri Hükümeti Ekonomik Kalkınma Başkanı Hui -Ching Yeh, Yeni Taipei Şehri’nin Ankara Ekonomik ve Kültürel Misyonu Direktörü Philip Fan, Tayvan Ticaret Merkezi Başkanı Patty Yen’in katıldığı toplantıda Türkiye ve Tayvan arasındaki işbirliğinin geleceği konuşuldu.
Otomotiv, savunma ve uçak sanayisinde birlikte çalıştığımız Tayvan, daha pek çok avantajlı işbirliğine imza atabileceğimiz ekonomik bir yapıya sahip. Tayvan devletini temsil eden NTCG Ekonomik Kalkınma Başkanı Hui -Ching Yeh, başta yüksek kaliteli ürünlerin tanıtıldığı Taiwan Excellence olmak üzere her yıl 38’den fazla fuar düzenlediklerini anlattı. Heyetin beraberinde Türkiye’ye gelen orta ve küçük ölçekli 32 şirket, ürünlerini standartlarında tanıttılar. Taitra Başkanı Patty Yen, ”27 Mart’ta Taipei’de 600 şirketin katılacağı etkinliğe Türk katılımcıları ve ilgilileri davet etti.

Tayvan’da neler var
Sektörel olarak ele aldığımızda ileri teknoloji alanında Tayvan, varlığını gösteriyor diyebiliriz. LED tasarımlı ürünler ön plana çıkarken, yedek parça, el aletleri, hediyelik eşya ve gıda genel görünümü oluşturuyor. Tayvan, algılayıcı sistemleri, işlemciler, ışık tasarruf modelleri, bluetooth uygulamaları, kart okuma sistemleri ve geliştirilmiş parmak izi tarama cihazları, mobil cihazlar için geliştirilen donanım ürünlerini tanıtıyor. Akıllı telefonlar için geliştirilmiş, ışık algılayıcı tasarlanan akıllı enerji yönetimi sistemleri dikkat çeken ürünlerden bir tanesi.
Yeşil enerjiye özel bir önem veren Tayvan, üniversitelerinde bile güneş enerjisi kullanıyor ve öğrencilerinin de bu alanda çalışmasını destekliyor.

“Türkiye ile Taipei arasında direkt uçuşların olması, ikili ilişkiler açısından çok önemli”
Toplantıda Tayvan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenebilmesi için doğrudan uçuş gerektiğine değinildi. Tayvan ve Türkiye zaten uzak olan noktalarken, aktarmalarla daha fazla erişilmez hale geliyor. Tayvan’da bir ofisi olan THY ile yapılan görüşmeler çerçevesinde doğrudan uçuş konulması planlanıyor ancak Taitra, bu kritik konuya yeterince önem verilmediğini düşünüyor. Bazı görüşler, uluslararası politikalar doğrultusunda Çin’in engellediği yönünde.
Yeni Taipei Şehri’nin Ankara Ekonomik ve Kültürel Misyonu Direktörü Philip Fan, “Ulaşımın daha kolay olması işadamlarının fikir alışverişinde bulunması ve ürünleri daha yakından tanımasını sağlayacağını ve bu nedenle doğrudan uçuşların ikili ilişkileri etkileyecek” diye vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics