Sektörel 31 ARALIK 2012 / 08:00

TESİD 2012 Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri sahiplerini buldu

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl on birincisi düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 21 Aralık 2012’de, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla, 100. kuruluş yıldönümünü kutlayan Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, “Türk elektronik sanayisi 2012’nin ilk dokuz ayında 12 milyar dolar üretim, 6,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 2023 yılında elektronik sektöründeki ihracat hedefimiz ise 45 milyar dolar. 10 senede ihracatı 6 misli artırmamız gerekiyor. TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nin bu yolda önemli bir teşvik unsuru olduğuna inanıyorum” dedi.
Onbirincisi düzenlenen TESİD yenilikçilik ve yaratıcılık ödülleri törenine her sene katılmaya çalıştığını söyleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 2008’de yaşanan ekonomik kriz sonrası Ar-Ge yatırımlarının şirketlerin çıkış noktası olduğunu vurguladı ve Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları için atılan adımların öneminden bahsetti: “Yeni Ar-Ge Yasası çıkarılarak 3. nesil lisansının alınmasında Ar-Ge koşulu getirildi. Bunun yanı sıra donanım ve yazılımların yüzde 50’sinin Türk olması koşulu getirildi. 5018 sayılı kanunla da Ar-Ge fonu oluşturuldu ve fona bağlı olarak Ar-Ge yönetmelikleri çıkartıldı. Küçük ve ortak ölçekli şirketlerin Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi için oldukça önemli bir adım. Türkiye’de Ar-Ge çalışmalarına ayrılan bütçe 2002 yılında yüzde 0,4’ten 2011 yılında yüzde 0,89’a yükseldi. 2023 yılı için hedefimiz yüzde 3. Geçmiş yıllara baktığımızda aklımızda büyüyen genç bilişim sektörünün istihdama sağladığı katkı aklımızda kalacak.”
TESİD Genel Sekreteri Enver İbek, “2012 yılında TESİD’e üye olma şartı olmayan üretim yapan 11 büyük şirket ve 8 KOBİ toplam 21 proje ile başvuruda bulundu. Prof.Dr. Sıddık Yarman Başkanlığı’ndaki Ödül Yürütme Kurulu akademik camianın ve iş dünyasından 8 isimden oluşturuldu. Finale kalan 18 projeden KOBİ ve büyük şirket dallarında üçer projeye ödül verildi. TESİD Boğaziçi Üniversitesi Jüri Özel Ödülü akıllı mobil iletişim merkezi ile Argela’nın, KOBİ dalında Yaratıcı Fikir Ödülü 25 W Nanosaniye Atımlı Fiber Lazer ile Fiberlast’ın, KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü Multifonksiyonel Hastabaşı Uygulama Platformu-SİSOPMİ ile Sisoft’un, KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü O2KS Optik Kalite Kontrol Sistemi ile E3TAM’ın, büyük firma dalında Yenilikçi Ürün Ödülü 4900 Atlas Sayısal Haritalı El Telsizi ile Aselsan’ın, büyük firma dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü Ankastre Mutfaklar için Endüksiyon Ocak ile Arçelik’in, büyük firma dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü Gemi Bilgi Dağıtım Sistemiyle Havelsan’ın oldu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics