Sektörel 11 KASIM 2012 / 13:46

Türkçe dil desteğiyle Windows 8 Türkiye’de

Tümüyle Türkçe olan ve Türkçe uygulamaları bilgisayar ve tabletlere taşıyan yeni işletim sistemi tanıtıldı. Microsoft tarafından verilen bilgiye göre, kullanıcılar Windows 8’in gelişi ile birlikte binden fazla yeni tablet ve bilgisayar modeli ile tanışacak.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Microsoft dünyasında yeni bir çağın başlangıcı olarak adlandırdığımız Windows 8’de pazara sunulduğu ilk günden itibaren Türkçe olarak kullanılabiliyor. Windows 8 ile birlikte gelen Windows Mağazası’nda şimdiden birçok Türkçe uygulama mevcut” dedi. Windows 8’in Microsoft’un bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük yatırımlardan biri olduğuna değinen Özmen, “Yeni işletim sistemi sadece bireylerin bilgisayar kullanım alışkanlıklarında çarpıcı bir değişim yaratmakla sınırlı kalmayacak, dokunmatik kullanım özellikleri, güçlü sistem altyapısı ve yüksek performansı ile kurum ve kuruluşların bilgi teknolojilerine bakışını da tümüyle yeniden tanımlayacak” ifadelerini kullandı.

Şimdiden Türkiye’deki kurumlar Windows 8’e geçti
Son kullanıcılara arzu ettiği esneklik ve keyifli kullanım özelliklerini sunan Windows 8’in, aynı zamanda kurumlara da bu özelliklerden ödün vermeden güvenlik ve yönetilebilirliği sağladığını söyleyen Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, “Piyasaya sunulduktan sonraki ilk yılda Türkiye’de Windows 8’in yaklaşık 3,5 milyon cihazda kullanılmasını öngörüyoruz. Diğer bir sevindirici gelişme ise Windows 8’e yerel yazılım geliştiricilerden gördüğümüz ilgi ve heyecan oldu” diye konuştu.

Windows Mağazası ile birlikte geldi
Yeni işletim sistemiyle birlikte içinde binlerce uygulamanın yer aldığı Windows Mağazası’ndan kullanıcılar ücretli ve ücretsiz uygulamaları indirip Türk Lirası ile satın alabiliyorlar. Oyun, finans, medya, iş, sosyal paylaşım ve fotoğraf gibi farklı kategorilerdeki bu uygulamalar arasında şimdiden Türkiye’nin önde gelen markalarının geliştirdiği Türkçe uygulamalar da yer alıyor.

Windows 8 kullanıcılara 4 farklı sürüm ile sunuluyor
Son kullanıcılar için perakende olarak Windows 8 ve Windows 8 Pro, kurumsal kullanıcılara ise Windows 8 Enterprise ile piyasaya çıkıyor. Windows 8 ile birlikte, yeni cihazlarda önyüklü olarak sunulacak Windows ailesinin ARM tabanlı tabletler için geliştirdiği yeni üyesi olan Windows RT de piyasaya sunuluyor. Ayrıca kurumsal kullanıcılara ise Windows 8 Enterprise ile birlikte Windows To Go, DirectAccess ve BranchCache gibi mobil üretkenlikte yeni fırsatların yanı sıra BitLocker ve AppLocker gibi özelliklerle de uçtan uca güvenlik sağlanıyor.
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics