Sektörel 01 NİSAN 2013 / 08:18

Türkiye’nin ortak enerji bilgi merkezi oluşturuluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türk Telekom Grubu’nun bilişim çözümleri şirketi İnnova, Stratejik Yönetim ve İstatistik Sistemi (ESİS) projesinin hayata geçirildiğini duyurdu. ESİS projesi, 2023 hedeflerine doğru büyüyen Türkiye ekonomisinin artan enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak doğru ve güncel veriye dayalı, doğru strateji ve politikaların üretilmesi için ortak bir enerji bilgi merkezi oluşturulmasını hedefliyor.

Ayda 250 milyon veriyi işleyecek
Bakan Taner Yıldız projenin önemine dair şunları söyledi: “Kamuda bu ülkenin idaresine irade koyanlar olarak, doğru karar verebilmek için mutlaka doğru rakamlarla yola çıkmanız gerekiyor. Burada aylık, saatlik, hatta dakikalık verilerden oluşan her ay 250 milyon adet güncel verinin değerlendirildiği bir çalışmadan söz ediyoruz. Devlette ortak dil, tüm bakanlıklarla beraber aynı sektöre aynı rakamlarla bakmayı zorunlu kılar. Biz de tek noktadan tek veriyle hareket edeceğiz.”
Toplantıda söz alan Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, ESİS projesinin bir vizyon projesi olduğunu vurgulayarak “İnnova’nın katkılarıyla hayata geçirilen proje sadece Türkiye için değil, dünya için de önemli bir projedir” dedi. İnnova Bilişim Çözümleri Genel Müdürü Ümit Atalay da bu kadar verinin yapılacak analizlerle detaylı bir bilgi olarak yönetime sunulabileceğini vurgularken ufuklarının yükseklere baktığını dile getirdi.
ESİS projesi hakkında bilgi veren Doğanbey Akgül de sürdürülebilir, proaktif enerji politikalarının önemine vurgu yaparak bilişim teknolojilerinden etkin şekilde faydalanmanın zaruri olduğunu söyledi.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics