Sektörel 25 MART 2013 / 08:13

Veri analizi tabletlere taşınıyor

SAS’ın yeni görsel analitik çözümü, şirket verilerinin tabletlerden görüntülenmesine ve analiz edilmesine olanak tanıyor.

Sayısallaşma döneminde yaşadığımız şu günlerde, verinin hızla artacağından söz ediliyor. IDC, 2020 yılına kadar sayısal dünyanın 40 zetabayt hacme ulaşacağını tahmin ediyor. Yine IDC raporuna göre, elde edilen verilerin yalnızca yüzde 0.5’i analiz edilebiliyor. Veri miktarı bu kadar artarken, ortaya çıkan kum yığınından anlamlı bir piramit inşa etmek şirketlere kalıyor. Devasa verilerin işlenmesiyle kurumların elde edebilecekleri avantajların başında gelecek öngörüleri yatıyor.
SAS, verilerden elde edilen çıktıları mobil cihazlara taşıdığını duyurdu. Uzun süre sonra satır ve sütun analizlerinin ötesinde kullanıcılara daha görsel ağırlıklı ekranlar sunan şirket, Visual Analytics çözümüyle veri analizlerini tabletlere taşıyor. SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıda tanıtılan SAS Visual Analytics, sunucularda işlenen verilerin mekan bağımsız olarak rapor halinde kullanıcılara sunulmasını sağlıyor.

Ölçek bağımsız raporlama
Erdemli’nin verdiği bilgilere göre SAS, statik bir raporlama yerine dinamik, neredeyse gerçek zamanlı raporlama sunuyor. KOBİ’lerin bu uygulamayı edinirken ilk yatırım maliyetlerini ne kadar zamanda amorti edebileceğini sorduğumuz Erdemli, “Çözümün kullanılması için toplanan verinin büyük olması gerekmiyor. Ayrıca işletmenin de bütçesinin önemli bir kısmını harcamadan gelecek öngörülerini alabileceği bir analitik çözüme kavuşmaları mümkün” cevabını verdi.
ETİKETLER : Sayı:914
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN