Sektörel 20 OCAK 2014 / 08:19

Veri kalitesi, kurumsal avantaj sağlıyor

Veri doğrulama, zenginleştirme ve koordinatlama yazılımı Paritus Akıllı Arama Çözümleri, 15 Ocak’ta Wyndham Hotel’de düzenlenen toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı. Paritus teknolojisini 2009 yılından bu yana geliştiren BT Bilgi Teknolojileri’nin düzenlediği toplantıya, bu yapıyı kullanan şirketlerden Enpara.com Teknoloji ve Ürün / Süreç Yönetimi Bölüm Müdürü Cumhur Türkmen, NeoSinerji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Üst ile Infotech Kurucu Ortağı Ali Ufuk Peker de konuşmacı olarak katıldılar.
Açılış konuşmasını yapan Paritus Akıllı Arama Çözümleri Ürün Müdürü Zuhal İşcan, büyük veri ve veri kalitesinin kurumsal bir eğilim olduğunu belirtti. Bu kapsamda şirketlerin iş yapış şekilleri de değişiyor. Daha çok veri ile, analitik çalışmayı tercih eden şirketlere karşılık, büyüyen veriyi yönetmenin de ayrı bir ustalık gerektirdiğine değinen İşcan, “Büyük veri sihirli bir değnek değil. İş zekâsının, veri ambarının yanında yürüyecek bir büyük veri geliyor” dedi. Bu tabloda her şey veriye ve onun kalitesine dayanıyor. İşcan’ın da belirttiği gibi, özellikle yasal uyumluluklar ve müşteri ilişkileri gibi başlıklarda bu kalite daha da ön plana çıkıyor.
Paritus Veri Kalitesi ve Lokasyon Bazlı Hizmetler, Hizmet Planlama Yöneticisi Barış Işıklılar da, çıkış noktalarının analizlerde veri kalitesi olduğunu belirterek, “Veri ne kadar kaliteliyse, sonuç da o kadar kaliteli oluyor” dedi. Paritus ile platform bağımsız olmaya özen gösterdiklerini, bu nedenle Java tabanlı bir yapı geliştirdiklerini söyleyen Işıklılar, şöyle devam etti: “Türkiye’de gelişen harita verileri ve müşteri talepleri ile ‘adres’ modülünü hayata geçirdik. 2014’te kimlik çözümleme, ana veri yönetim modülünü, tekilleştirme yapısını hizmete sunacağız.”
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics