Sektörel 07 KASIM 2013 / 14:51

Yazılım sektörü yeni hedeflere hazırlanıyor

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) öncülüğünde hayata geçirilen Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nın stratejik yol haritası belirlendi. Türk yazılım sektörünün önemli temsilcilerinin yer aldığı 38 firmanın ihtiyaçları analiz edildi. Analiz sonuçları doğrultusunda eğitim, danışmanlık ve pazar araştırması çalışmalarına hız verildi. Sektöre yönelik ticari alım heyetlerinin yanı sıra dış pazarlar için ticaret heyetleri planlanıyor. Ayrıca şirketler bazında ortaya çıkan ihtiyaç analizlerine göre özel danışmanlık hizmetleri ile destekleniyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği) kapsamında 38 firmayla Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nı kuran TET, yazılım sektörünün ülkemizde ulaştığı nokta, güçlü olduğu alanlar, uluslararası düzeydeki fırsatlar ve ihracat potansiyelinin artırılması konusunda atılması gereken adımların da ortaya konduğu analizin sonuçları takımda yer alan firmaların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda açıklandı.

TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş’in yanı sıra Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı’ndan Emrah Sazak da toplantıda birer konuşma yaptı.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) işbirliği ile hayata geçirilen takımın üç yıl sürecek proje kapsamında çeşitli alım ve ticaret heyetleri düzenlemesi planlanıyor. Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nın hedef pazarları arasında birincil olarak ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Pakistan, Malezya, Azerbaycan, Kazakistan, Irak, Suudi Arabistan, Katar oluşturuyor. İkinci grupta ise, Beyaz Rusya, Ukrayna, İran, Arnavutluk ve Rusya yer alıyor. Takımın öncelikle Azerbaycan’a ticaret heyeti düzenlemesi için çalışmalara başlandı.

Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nda yer alan 38 firmanın Türkiye’nin resmini oluşturan önemli şirketler olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Projemizin başından beri firmalarımızdan gördüğümüz ilgi bizleri umutlandırıyor. Projede yer alan firmalarımız önemli bir girişimci, dinamik ve çok hızlı karar alıp, uygulayabilecek yapıda. Uluslararası pazarlarda var olabilecek ve rekabet avantajı yakalayabilecek yapısal değişim ve gelişim talebi, firmalarımızdan geliyor. Bu kapsamda ihracat potansiyellerini artırmak üzere yazılım şirketlerimize her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. ”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu; proje sayesinde firmaların kendi aralarındaki iletişimini de güçlendireceğini belirterek,  sektörün insan kaynağı kapasitesi, ürün çeşitliliği ve çözümleri ile şaşırtıcı derecede yüksek potansiyele sahip olduğunu ve Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nda yer alan firmaların, ülkemizin ihracatında çok önemli roller alacağını ifade etti.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN