Sektörel 12 ŞUBAT 2012 / 16:34

Yerli üretim radyolink ilk olarak Şırnak’ta uygulanacak

Vodafone, yaptığı şebeke yatırımları ile BTK’nın öncülüğünde, TÜBİTAK’ın geliştirdiği ve ürettiği telekomünikasyon sistemlerinin kullanılmasını destekleyecek. BTK’nın öncülüğünde başlayan radyolink projesi kapsamında, üretimi TÜBİTAK tarafından yapılan uzak mesafeli telekomünikasyon altyapı sistemleri ile Vodafone’un şebeke servislerinin, arazi ve iklim şartlarının yarattığı etkilerden bağımsız olarak, kesintisiz sunulması hedefleniyor. Vodafone Türkiye, projeyi ilk olarak Şırnak’ta başlatıyor. Daha sonra Türkiye’nin 81 ilinde 2G ve 3G şebeke altyapılarının Vodafone ana santral merkezlerine olan bağlantılarının kurulması ve bu alternatif altyapının yeterli kapasite ile yedeklenerek, fiber optik altyapı kesintileri sırasında Vodafone abonelerine kesintisiz ve yüksek kapasitede hizmeti sunulması ile kesintisiz hizmet hedefleniyor.
Bugüne kadar yurtdışı kaynaklardan tedarik edilen altyapı sistemlerinin yerel olanaklarla üretilmesi büyük önem taşıyor. Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirdikleri bu proje ile müşterilerine kesintisiz hizmet kalitesini sunacaklarını ifade ederken şöyle konuştu: “Vodafone Grubu’nun akıllı şebeke teknolojilerini Türkiye’ye aktararak altyapılarını son teknolojilerle modernize etmenin yanında, telekomünikasyon altyapı sistemlerinin kurulması konusunda Türkiye’nin üretim kaynaklarının değerlendirilmesine de büyük önem veriyoruz. Vodafone Türkiye olarak yerli üretimi desteklemeyi öncelikli görevlerimiz arasında kabul ediyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:858
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN