Sektörel 12 ŞUBAT 2012 / 16:26

Yerli üretime Turkcell desteği

BTK’nın desteği ile hayata geçen ve TÜBİTAK BİLGEM’in tasarladığı yerli radyolink cihazları, Turkcell şebekesinde kurulacak. Projeyi başından itibaren benimseyen Turkcell,  2,1 milyon TL’lik yatırımla yerli üretime destek oluyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu-Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-BİLGEM) tarafından 2 yıllık çalışma sonucunda tasarlanan ve geliştirilen yerli üretim radyolink cihazları, İstanbul-Kartal’da Simpro tarafından üretildi. Proje kapsamında ihtiyaç analizi ve ürün testleri sırasında Turkcell mühendisleri de bilgi birikimleri ile Ar-Ge çalışmalarına katkı sağladı. Yerli üretim radyolink cihazları ilk etapta ülke çapında 51 ilde 150 lokasyonda Turkcell şebekesiyle bütünleştirilecek. 7 GHz bandında çalışan yerli üretim radyolink cihazları özellikle yağmurlu hava koşullarında kesintisiz iletişim ve servis sürekliliği için büyük katkı sağlayacak.
Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, toplantıda yerli üretimi desteklerken Türkiye’ye yeni iletişim kaleleri kazandırılacağını söyleyerek, projeye ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi:
“Yerli Radyolink Projesi ülkemiz adına, teknolojinin içeride üretilmesi ve üretimden sağlanacak ekonomik fayda anlamında büyük değer taşıyor. Yerli üretim şartını karşılayarak bu proje ile 7GHz bandında ses ve veri iletimine başlıyoruz. Böylece  şebeke kalitesi ve sürekliliğini daha da geliştirmiş olacağız”
ETİKETLER : Sayı:858

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics