Sektörel 14 EKİM 2012 / 15:25

Yılın ‘Türkiye’ girişimcisi Exa-Tech

Geçen beş yıl içinde kurulmuş olan, enerji, sağlık, ulaşım, e-devlet hizmetleri gibi alanlarda küresel sorunları çözmeyi hedefleyen yeni nesil şirketlerin katıldığı IBM SmartCamp Türkiye 2012 Yarışması’nın birincisi Exa-Tech oldu. Şirket, “IBM Yılın Küresel Girişimcisi -Türkiye” olarak belirlendi. Exa-Tech ile birlikte ilk üçe giren Compello ve Minder şirketlerine ek olarak, MRME şirketi de sosyal medya ve internet üzerinden gelen oylarla ‘Halkın Seçimi’ ödülünü aldı.
Geçen yıldan farklı olarak bu yıl sadece Türk şirketlerinin katıldığı, IBM ve Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğiyle düzenlenen yarışmaya 74 başvuru geldi. Finale kalan altı şirket arasından birinciyi belirlemek için 3 Ekim’de düzenlenen etkinlikte kazanan ve Boğaziçi Üniversitesi Teknopark’ta kurulu olan Exa-Tech, sistemlere ve çözümlere dayanan donanım ve yazılımlar geliştirerek spor analitiği alanında hizmet sunuyor. “Sentio” isimli projesiyle ödül alan şirketin çözümleri hem bireysel hem de takım düzeyinde oyunu analiz ediyor ve teknik direktörlere, yayıncı kuruluşlara ve spor menajerlerine destek sağlıyor. Şirketin hedefi; basketbol ve Amerikan futbolu için de çözümler üretmek.
Etkinliğin açılış konuşmalarını IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, IBM Büyüyen Pazarlar Direktörü Mauricio Sucasas, IBM SmartCamp Türkiye 2012 proje ortağı TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ile Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem Ankara Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Ar-Ge Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç yaptı. IBM Orta ve Doğu Avrupa Yazılımevleri ve Geliştirici İlişkileri Müdürü Jale Akyel de, “Finalistleri seçme süreci kolay olmadı. Toplam 74 finalistin 35’i yarı finale kaldı. 30 mentor ile bu sayıyı altıya indirdik” dedi.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics