Dosya Ses ve Görüntü Sistemleri 2017 28 MAYIS 2017 / 06:32

4K ÜRÜNLERE YÖNELİK İLGİ GİT GİDE ARTIYOR

“Ülkemizde yoğunlukla kurumlara yönelik görüntü çözümleri içerisinde yer almaktayız. Bu sebeple bireysel tüketim ve ses kısmından ziyade, projeksiyon cihazı, monitör ve profesyonel kameraları kapsayan alanlar için yorum yapmamız daha uygun olacak.
Aslında görüntüden bahsederken konuyu hangi taraftan ele aldığımız önemli; bunu görüntünün oluşturulması, yani kayıt veya içeriğin oluşturulması ya da görüntünün izlenmesi olarak iki ana başlığa ayırabiliriz.
Görüntünün oluşturulması tarafında en önemli kısımlardan biri iyi bir kameranızın olması ve sisteminizin gereksiniminize uygun olması. Her sektörün kendine özgü çözüm ihtiyaçları var. Örneğin, sinema sektöründe kameranın çekim kalitesinin yanı sıra kayıt formatı, ışık hassasiyeti, çekim hızları gibi teknik konular öncelikler arasındayken, haber ajansları tarafında hareketli ve acil durumların çoğunluğundan dolayı cihazların kolay kullanımı, hafifliği, kayıt kapasitesi ve veri aktarım seçenekleri gibi özellikler öne çıkıyor. Eğitim sektöründe ise uzaktan yönetilebilen, ön ayar yapılabilen ve hatta eğitmeni otomatik olarak takip edebilen kameralar talep edilmekte.
İzleme tarafında ise projeksiyon cihazları ve monitörlerden beklenen birinci öncelik istenilen görüntü kalitesinin sağlanmasıdır. Bu, bazı durumlara göre 4K, full HD ya da daha düşük bir çözünürlük olabilir. Ardından kullanılacak ortama uygun parlaklık seviyesi, renklerin kalitesi, boyut, bağlantı ve giriş seçenekleri, dayanıklılık, duruma göre yeni teknolojileri ve yazılımları içermesi ve hatta dokunmatik ya da hareket algılama gibi interaktif özellikler önemli kısımlar. Tabi bu noktalara kullanım alanına göre karar verilmekte. 
Aslında her iki tarafta da kullanıma ve ihtiyaca yönelik olarak farklı çözümler gerek. Bu sebeple hem kamera hem projeksiyon cihazı hem monitör alanında çok çeşitli modeller üretmekteyiz. Tüm bu alanlarda en kaliteli çözümün yanı sıra en yeni teknolojileri sağlamaya özen gösteriyoruz ve 2017 yılında bu yöndeki yeniliklerin talep göreceği inancındayız.
Görüntü oluşturma tarafında 4K ürünlere olan eğilim oldukça arttı. Canlı yayın projelerinde, sinema ve belgesel çekimlerinde ve hatta toplantı, etkinlik ve düğün kaydı gibi alanlarda dahi artık 4K çözünürlük talep edilmeye başladı. Tabii ki 4K kayıt sebebiyle daha geniş kayıt alanlarına ve hızlı veri transferi çözümleri de ortaya çıkmakta.
İzleme tarafında 4K çözünürlüğün yanı sıra projeksiyonlardaki en büyük yenilik, lazer ışık kaynağına geçmiş olmamızdır. Bu sayede istenen parlaklığı anında yansıtabilen, lamba patlama sorunu olmayan, uzun süre bakım gerektirmeyen, 7/24 çalışabilen, ısınma sorunu yaşamayan, daha çevre dostu ürünleri kullanıma sunmaktayız. Ayrıca Space Player adını verdiğimiz, daha dekoratif ve yaratıcı kullanımlar için hem spot ışık hem lazer projeksiyon teknolojisini bir araya getiren yeni bir ürünü de kullanıma sunmuş durumdayız. Tabii yenilik derken artık ışık uygulamaları yerine birçok projede projeksiyon cihazlarının kullanılmaya başladığını da belirtmekte fayda var, özellikle lazer teknolojisine geçiş bu eğilimi daha da artırmakta.
Monitör tarafında ise beyaz yazı tahtası özelliği olan dokunmatik ekranlar, birleştirilip görüntü duvarı haline gelebilen videowall ürünler ve kendi üzerinde işlemcisi olan ve uzaktan yönetilebilen akıllı cihazlara olan talep her geçen gün artmakta. Monitör tarafındaki en büyük yeniliklerden biri önümüzdeki dönemde çeşitli projelerde karşılaşabileceğimiz Panasonic'in LinkRay teknolojisi. Sonuç olarak, görüntü sistemleri artık izlenen bir ekrandan çok daha fazlasını kapsamakta ve zamanla bunlar gibi birçok yenilik hayatımıza girmeye devam edecek.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics